TZOB Başkanı’ndan ‘damızlıklar kesime gidiyor’ uyarısı!

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Lideri Şemsi Bayraktar, süt kesiminde yaşanan sıkıntılara ait yaptığı açıklamada, Ulusal Süt Kurulunun (USK) 15 Mayıs 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatını litrede brüt 7,50 lira olarak belirlediğini anımsattı.

Bu süreçte, üretim maliyetlerindeki artışlar nedeniyle süt fiyatlarının revize edilmesinin kıymetine dikkati çektiklerini belirten Bayraktar, bugün gelinen noktada üreticinin 1 kilogram süt satarak lakin bir kilogram yem alabildiğini ve bu durumun sürdürülebilir olmadığını bildirdi.

Bayraktar, yeni dönemde yonca ve mısır silajı üzere kaba yem maliyetlerinin de yükseldiğini söz ederek, mazot, elektrik, personellik, nakliye ve ilaç üzere maliyetlere dikkati çekti.

Türkiye İstatistik Kurumu bilgilerine nazaran de son 5 ayda geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran toplanan inek sütü ölçüsünün yüzde 2,8, içme sütü üretiminin yüzde 6,5, peynir üretiminin ise yüzde 5,2 azaldığına işaret eden Bayraktar, “Sanayiciler çiğ süt bulmakta, marketler ise süt ve süt eserlerini satmakta dert yaşıyor. Asıl sorun talep ayağındaki daralma ortadan kalkınca yaşanacak. İşte o vakit artan talebi karşılayacak kâfi eser bulunamayacak, tüketiciler çok yüksek fiyatlardan süt ve süt eserleri tüketmek zorunda kalacaktır. Buna yönelik hazırlıklı olmak zorundayız.” değerlendirmesinde bulundu.

Bayraktar, maliyetlerdeki artış nedeniyle üreticilerin damızlıkları ve düveleri kısma göndermeye başladığını, elde kalan hayvanların ise kâfi oranda beslenmediğini belirtti. 

“Gıda Komitesinin tedbir kararını olumlu buluyoruz”

Gelecekte damızlık hayvan sorunu yaşanabileceğini vurgulayan Bayraktar, şunları kaydetti:

“Önceliğimiz damızlık hayvan bölümlerinin durdurulması, yem başta olmak üzere girdilerdeki fiyat artışlarına yönelik tesirli önlemlerin hayata geçirilmesi, üreticilere sürdürülebilir gelir sağlanması, tüketiciye ise ulaşılabilir fiyattan besin sağlayacak siyasetleri hayata geçirmek olmalıdır. Üretimin devam etmesi için ya çiğ süt fiyatları artırılmalı ya da yem fiyatlarını düşürmeye ve denetim etmeye yönelik önlemler alınmalıdır. Besin Komitesinin yem fiyatlarındaki artışların mümkün tesirlerini önlemeye yönelik bir yol haritası belirlemiş olmasını da olumlu buluyoruz.”

Bayraktar, dayanağın üreticiyi tatmin edecek ölçüde verilmesi ve ödemelerin her ayın sonunda üreticinin hesabına geçmesi gerektiğini belirtirken, “Verilecek bu takviyeyle süt/yem paritesinin ülkü parite olan 1,5 düzeylerinde olması sağlanmalıdır. Süt teşvik prim ödemeleri de 4 ay geriden geliyor. Böylesi çok geriden gelen bir takviyenin tesiri de hudutlu olacaktır. Takviye artırılmalı, ödemeler erkene çekilmelidir. Besin enflasyonu ile uğraşta üretim artışına daha fazla ehemmiyet vermek gerekiyor.” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir