Şubat ayı bu yıl kaç çekiyor? Şubat ayının 28 ve 29 gün çekmesinin nedenleri

2023 şubat ayının kaç gün süreceğine yönelik araştırmalar başladı. Birtakım yıllarda şubat ayının gün sayısı değişmektedir. Yılın öteki ayları 30 ile 31 günden oluşurken şubat ayı, 29 yahut 28 günden oluşmaktadır.

BU YIL ŞUBAT AYI KAÇ ÇEKİYOR?

Şubat ayı dört yılda bir 29 gün çeker. Şubat ayı 2023 yılında 28, 2024 yılında ise 29 gün çekecek.

28 VE 29 GÜN ÇEKMESİNİN NEDENİ

Bugün kullandığımız Gregoryen takviminin kökeni, Roma İmparatoru Julius Caesar’ın, Mısırlı astronomi alımı Sosigenes’e yaptırdığı “Julyen” takvimidir. Bu takvime nazaran bir yıl 365 gün sürer ve her yıldan 6 saat artar. Artan bu saatler her 4 yılda, bir gün eder ve yıla eklenir. Böylelikle bir yıl, 4 yılda bir 366 güne çıkar. Ne var ki 366 sayısı 12’ye tam olarak bölünmediğinden birtakım ayların 30 kimi ayların da 31 çekmesi uygun görülür. Julyen takviminde yılbaşı, mart ayındadır ve buna nazaran şubat, yılın en son ayıdır. “July” olarak bilinen temmuz ayı, Julius Caesar’ın ismini taşır ve 31 gün sürer.

Caesar’dan sonra yaşayan bir öbür Roma İmparatoru Augustus da kendi ismini bir aya verir. Ne var ki Ağustos (Augustus’un adından) ayının 30, Caesar’ın ismini taşıyan Temmuz ayının 31 çekmesini haşmetine yakıştıramayan İmparator Augustus, kendi ismiyle anılan ayın da 31 gün sürmesini emreder. Bunun üzerine astronomlar, yılın son ayı olan şubattan bir günü alıp, ağustos ayına ekler. Böylelikle 30-29 gün döngüsü yaşayan şubat ayı 29-28 gün olarak belirlenir.

Şubat, yıl Mart ile başladığı için Roma takviminin son ayı idi. Belli vakit aralıklarında Romalı rahipler, yılı mevsimlerle hizalayabilmek için, Şubat’tan sonra ortaya bir eklenti ay (Mercedonius) yerleştiriyorlardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir