Selman’ın Türkiye ziyaretinin perde arkası: Sürpriz gelişmeler peş peşe gelecek!

Son dakika haberi… Cumhurbaşkanlığı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile evvelki gün Beştepe’de yaptığı görüşmenin ayrıntılarına ulaşıldı.

Edinilen bilgilere nazaran, Selman ile Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmesinin ana gündem unsurlarından biri, bu ülkenin Türkiye’ye uyguladığı örtülü ihracat ambargosu oldu. Ambargonun yakın bir vakitte kaldırılacağı öğrenildi.

TAM OLAĞANLAŞMA SÜRECİ

Ziyaretin emelinin ‘tam normalleşme’ sürecinin başlatılması olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanlığı kaynakları “Son yıllardaki krizin aşılması yolunda kıymetli adımlar atıldı. Tam olağanlaşma sürecine giriş yapıldı diyebiliriz. Bundan sonra emel son yıllarda yaşanan krizden evvelki periyoda geçiş sağlamak. Bunun için temaslar sıklaşacak. Ziyaretlerimiz artacak” değerlendirmesini yaptı.

YATIRIMLAR ARTIRILACAK

Görüşmede, ekonomik alanda yapılacak yeni mutabakatlar da gündeme geldi. Türkiye’ye yönelik yatırımların artırılmasına konusunda mutabık kalındı. İki ülke ortasında bir swap muahedesi olup olmayacağı en çok merak edilen bahislerin başında geliyordu. Görüşmede bu adımın da ilerleyen günlerde atılmasına karar verildiği öğrenildi.

ZİYARETLER BAĞLARIN PARLAK BİR İSPATI

Suudi Arabistan Veliaht Prensi bin Selman’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesi Suudi Arabistan medyasında geniş yer buldu. Haberlerde, bin Selman’ın Türkiye ziyaretine ve iki ülke ortasındaki tarihî bağlardan övgüyle bahsedildi.

Suudi Arabistan merkezli El-İhbariye televizyonunun haberinde “Suudi Arabistan ile Türkiye münasebetlerinin, önderler ortasında atılan somut adımlarla yeni bir kalkınma ve refah çağının müjdecisi olduğu” belirtildi.

Haberde, iki ülkenin birlikte çalışmasının, bölgesel sorunların tahlili, terörle uğraş ve bölgesel istikrarı destekleme açısından da kıymetli olduğu vurgulandı. Suudi Arabistan resmî haber ajansı SPA’da da iki ülke münasebetlerine dair bir haber servis etti. SPA “Krallık ve Türkiye’nin derin tarihî bağlantıları paylaştığına” dair bir haber yayınlayarak “Krallık ve Türkiye’deki iki önder ortasındaki karşılıklı ziyaretler ilgilerin gücünün parlak bir kanıtı” sözlerine yer verdi.

Suudi Okaz gazetesi ise ziyarete ait yayınladığı haberinde Ankara’daki Türkiye-Suudi Arabistan görüşmelerinin iki ülke ortasındaki siyasi, ekonomik, askerî, güvenlik ve kültürel ilgiler dâhil olmak üzere ikili bağlantılarda yeni bir işbirliği devrinin başladığını teyit ettiğini belirtti.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir