İran devlet televizyonundan açıklama: Protestolarda 35 kişi hayatını kaybetti

İran’ın başşehri Tahran’da 13 Eylül’de ahlak polisi tarafından başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle gözaltına alınan 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin 16 Eylül’de hayatını kaybetmesinin akabinde “ahlak polisi” ve “zorunlu başörtüsü” uygulamasına karşı başlayan protestolar devam ediyor.

İran devlet televizyonunda yer alan habere nazaran ülke genelindeki protestolarda ortalarında polis memurları ve İhtilal Muhafızlarına bağlı Besic milislerinin üyelerinin de bulunduğu 35 kişinin hayatını kaybettiği duyuruldu.

Haberin devamında İranlı yetkililer tarafından ülke genelindeki meyyit sayısına ait resmi bir açıklama yapılacağı vurgulandı.

NE OLMUŞTU?

Tahran’da 13 Eylül’de ahlak polisi olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra hastaneye kaldırılan Mahsa Amini, 16 Eylül’de hayatını kaybetmişti.

Tahran Emniyet Müdürlüğü Mahsa Amini’nin vefatına ait yaptığı açıklamada, Amini’nin uygun olmayan başörtüsü nedeniyle gözaltına alındığını ve akabinde karakolda hiçbir fiziki temas olmadan baygınlık geçirdiğini belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir