British Airways çalışanları yaz sezonunda greve gitmek için oy kullandı

British Airways’in çoğunluğu bagaj ve bilet denetimi yapan Heathrow Havalimanı’ndaki çalışanlarının yüzde 95’i bu yaz greve gitmek için “evet” oyu verdi.

GMB ve Unite sendikaları, grevin Kovid-19 salgınının tepede olduğu periyotta uygulanan yüzde 10’luk maaş kesintisinin iade edilmemesinden kaynaklandığını açıkladı.

Yaz döneminde düzenlenecek grevin tarihi ilerleyen günlerde duyurulacak.

British Airways, tahlil için sendikalarla görüşecek

GMB Sendikası yetkililerinden Nadine Houghton, “Tatilciler, British Airways’in dik başlılığı yüzünden vahim bir büyük karmaşayla karşı karşıya.” ifadesini kullandı.

British Airways’ten grev oylamasına ait yapılan açıklamada, sendikaların grev yolunu seçmesi ve grev lehine oy kullanılmasının hayal kırıklığına yol açtığı belirtildi.

Açıklamada, British Airways’in tahlil için sendikalarla görüşmeye kararlı olduğu bildirildi.

Havayolu çalışanlarının grev kararı, ülke çapında son 30 yılın en büyük demir yolu ve metro çalışanları grevinin sürdüğü bir devirde alındı.

İngiltere’de grevler ve işçi eksikliği nedeniyle yüzlerce uçuş iptal ediliyor

British Airways, 8 Haziran’da Londra’daki Heathrow Havalimanı’ndan 100’den fazla uçuşunu iptal ederken, Gatwick Havalimanı’ndaki meseleler nedeniyle Easy Jet ve Wizz Air de birtakım uçuşlarını gerçekleştiremediğini açıklamıştı.

Ayrıca, İtalya’da havalimanı trafik denetim misyonlarının grevleri nedeniyle İngiltere çıkışlı onlarca uçuş iptal edilmişti. Son dakikada iptaller nedeniyle binlerce kişinin havalimanlarında beklediği görülmüştü.

Ülkede seyahat kesimi, işçi derdi ve hastalık izinlerinden kaynaklanan meselelerle karşı karşıya. İşçi eksikliğinin de büyük ölçüde Kovid-19 salgını devri işlerine son verilenlerin yeni iş bulmaları ve havacılık dalına tekrar dönmek istememelerinden kaynaklandığı tabir ediliyor.

Brexit nedeniyle Avrupalı çalışanların ülkelerine geri dönmeleri ve yenilerin de ağır vize koşulları hasebiyle gelememeleri de öne çıkan nedenler ortasında yer alıyor. İngiliz hükümeti ise havacılık dalını salgın sonrasına kâfi hazırlık yapmamakla suçluyor.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir