“Ölümcül ilaca yapılan baskın tarihin en büyüğü”; Meksika’da yarım milyondan fazla fentanil ele geçirildi

Meksika’da ordu ve ulusal muhafızların ortak operasyonunda Sinaloa eyaletinde, yarım tondan fazla fentanil ele geçirildi.

Meksika basınında çıkan habere nazaran, yetkililer, el konulan fentanilin ölçü açısından tarihi olduğunu belirterek, operasyonunun Culiacan kentindeki bir depoda icra edildiğini bildirdi.

Kamu Güvenliği Müsteşarı Ricardo Mejia, açıklamasında, el konulan fentanilin ​​​​​​​için, “Bu ölümcül ilaca yapılan baskın tarihin en büyüğüdür.” sözünü kullandı.

Mejia, uyuşturucu karteline mensup 10 kişinin gözaltına alındığını kaydederek, olayla ilgili soruşturmanın sürdüğünü duyurdu.

Sentetik ağrıkesici olarak bilinen fentanil, yapılan tıbbi çalışmalarda morfinden 100 kat daha güçlü olduğu ve iki miligram alındığı taktirde ölümcül olduğu ortaya çıkmıştı.

ABD’de on binlerce kişinin vefatına yol açan fentanilin, neredeyse tamamının Çin’den kaçak olarak getirtilen öncü kimyasallar sayesinde Meksika’da üretildikten sonra ABD’ye yasa dışı yollarla sokulduğu biliniyor.

Prince de fentanilden ölmüştü

Dünyaca ünlü müzikçi Prince, 21 Nisan 2016’da, 57 yaşında iken ezkaza çok dozda fentanil aldığı nedeniyle hayatını kaybetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir