NASA’da gözler salı gününe çevrilmişti! Erteleme kararı geldi

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), “Artemis I” uzay keşif misyonu çerçevesinde, 27 Eylül Salı günü gerçekleşmesi planlanan roket fırlatma lansmanını iptal ettiğini duyurdu. NASA’dan yapılan açıklamada ertelemenin fırlatmanın yapılacağı bölgede tesirini gösteren “Ian fırtınası” isimli tropik bir fırtına nedeniyle olduğu bildirildi. NASA’dan yapılan açıklamada, “27 Eylül Salı günü Artemis’in lansmanından vazgeçiyor ve Tropikal Ian fırtınasıyla ilgili hava iddialarını izlemeye devam ederken geri dönüş için hazırlanıyoruz” denildi. NASA’dan bahisle ilgili yapılan açıklamada, “Cumartesi sabahı yapılan bir toplantıda takımlar, salı günkü fırlatmaya hazırlanmaktan vazgeçmeye ve Uzay Fırlatma Sistemi roketi ve Orion uzay aracını Araç Montaj Binası’na geri döndürmeye karar verdiler” denildi. Açıklamada, “Ajans, vaktinde inançlı bir geçiş tamamlayarak çalışanlarının muhafazasını sağlamak için karar verme sürecinde adım adım bir yaklaşım benimsiyor ve birebir vakitte öbür bir lansmanla ilerleme seçeneğini de koruyor. NASA, Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetimi, ABD Uzay Kuvvetleri ve Ulusal Kasırga Merkezi tarafından sağlanan en yeni bilgilere güvenmeye devam ediyor” sözlerine yer verildi.

NASA’nın Ay’a tekrar insan göndermenin yanında ayrıyeten Ay’a mürettebatsız uzay araçları da göndermeyi hedeflediği Artemis uzay vazifesi çerçevesinde, SLS-Orion roketini 27 Eylül Salı günü lokal saatle 11:37’de Florida eyaletindeki Cape Canaveral’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatması bekleniyordu.

Öte yandan SLS-Orion roketinin fırlatması eylül ayı başlarında bir hafta içinde iki sefer iptal edilmişti. NASA’nın Artemis misyonu için 3 Eylül’de planlanan roket fırlatma teşebbüsü tehlikeli yakıt sızıntısı nedeniyle ertelenmişti. Birebir hafta yapılan birinci fırlatma teşebbüsü ise motor arızası ve hava meseleleri nedeniyle engellenmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir