Ünlü firmaların kıyafetleri kıyıya vurdu… Bu görüntülere tepki yağıyor

Dünyaca ünlü hazır giysi markalarının geri dönüştürülmeyen kıyafetleri Afrika’da toplanırken, bilhassa Gana’da çekilen imajlar durumun vahametini gözler önüne serdi…

Dünyaca ünlü hazır giysi markaları H&M ve Zara, son periyotta tabiata katkı için, kullanılmış giysileri geri dönüştürme kelamı vermişti. ABD merkezli yayın kuruluşu Bloomberg, firmaların bu kelamı ne kadar gerçekleştirebildiğini mercek altına aldı.

Bloomberg’de yayınlanan habere nazaran, bilhassa Afrika kıyıları moda sanayisinin her yıl gönderdiği milyonlarca kullanılmış giysi nedeniyle alarm veriyor. Kesimin en büyük firmalarından H&M tek başına yılda üç milyar giydi tüketirken bunların sırf yüzde 10’u geri dönüştürülüyor.

Geride kalanlar ise Afrika kıyılarında kıyafet dağları oluştururken, tabiat için de büyük bir tehdidi gözler önüne seriyor.

AFRİKA ÜLKELERİ ALARM VERİYOR

Bloomberg, giydi atıklarının en ağır olduğu Gana’nın başşehri Accra’dan çekilen manzaraları de paylaştı.

Haberde, çevresel olarak yüzde 50’den daha az sürdürülebilir olan Zara’nın yılda toplam 100 milyar giysi ürettiği ve bunların yalnızca yüzde 1’ini geri dönüştürdüğü bilgisi de yer aldı.

Konuyla ilgili İngiliz Daily Mail gazetesi iki firma ile de bağlantıya geçtiklerini lakin şimdi bir cevap alamadıklarını duyurdu.

15 MİLYONDAN FAZLA GİYSİ BURADA TOPLANIYOR

Düzinelerce Afrika ülkesi, hala giysi atıklarının ithalatını yaparken, bunların tekrar üretilmesi için kâfi imkanlar sağlanamadığı için dev giysi dağları bölgede halkın en çok karşılaştığı problemler ortasında yer alıyor.

ABD merkezli ABC News haber sitesine nazaran, 15 milyondan fazla kullanılmış giysi İngiltere, Avrupa, Kuzey Amerika ve Avustralya’dan Gana’nın başşehrine ulaşıyor. En az yüzde 40’ı kalitesiz olduğu için bu eserler yine kullanılamıyor ve kıyafet yığınlarının oluşmasına neden oluyor.

2030’DA İNANILMAZ ARTIŞ BEKLENİYOR

Her yıl dünya çapında 100 milyardan fazla giysi üretiliyor ve bunların yüzde 85’i ya çöp alanına atılıyor ya da yakılıyor.

Ortalama bir ABD vatandaşı, her yıl 70 kilo giysi ve başka dokuma eserlerini çöpe atıyor. Uzmanlara nazaran ise bu oran 2030 yılında yüzde 63 oranında artış gösterecek. Bu da Gana başta olmak üzere Afrika ülkeleri için yeni bir krizin habercisi üzere görünüyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir