Marmaris’te orman yangını! Bakan Kirişci güzel haberi duyurdu

Marmaris’teki yangından ötürü ziyan gören alanlar havadan görüntülendi

Marmaris’in Bördübet mevkiindeki ormanda, 21 Haziran’da saat 20.02’de çıkan orman yangını, gece havadan müdahalenin yapılamaması ve rüzgarın da tesiriyle yayıldı.

Küfre Koyu’nda 2 akaryakıt bidonuyla yakalanıp, tutuklanan S.A.’nın jandarmadaki itirafından, ailesiyle ortalarındaki ticari hasımlık nedeniyle kundaklama sonucu çıktığı belirlenen yangında 5’inci güne girildi.

BAKAN KİRİŞCİ: YANGIN BÜSBÜTÜN DENETİM ALTINA ALINDI

Güzel haberi vermek istiyorum. Cumhurbaşkanımızın dün paylaşmış olduğu o ihtiyatlı kelamlarını artık yangının denetim altına alındığını ve soğutma çalışmalarının devam edeceğini söylemek istiyorum.

Türkiye’deki orman yangınlarının yüzde 88’i insan kaynaklıdır. Bu dikkatsizlik, tedbirsizlik ve kasti olabilir. 

Dünyada kendini bu topraklara, bu bayrağa adamış olan Orman Genel Müdürlüğü çalışanlarımız başta olmak üzere tüm milletimizin verdikleri çaba eşsizdir.

BUNDAN SONRA NE OLACAK?

Önce kendi kendine ağaçlanmasına müsaade edeceğimiz alanlar için çalışmalar devam edecek. Daha sonra fidan dikme çalışmalarımız olacak. 

 

4 BİN 500 HEKTAR ALAN YANDI

Kızılçam ağaçlarıyla kaplı 4 bin 500 hektar alanda tesirli olan yangın, kısmen denetim altına alındı. Soğutma çalışmaları, günün birinci ışıklarıyla 3’ü Katar’dan gelen 46 helikopter ve 1’i Azerbaycan’dan gelen 15 uçakla havadan da sürüyor. Karadan ise 405 arazöz ve 2 bin 202 iş makinesi, 119 su tankeri 28 TOMA ve 1169 araç ile 1204’ü orman emekçisi olmak üzere 4 bin 587 kişilik çalışanla çalışmalara takviye veriliyor. Soğutma çalışmaları, geniş alanda sürüyor.

YANAN ALANLAN HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

Öte yandan 5 gündür tesirli olan ve büyük ölçüde denetim altına alınan orman yangınında ziyan gören alanlar, havadan görüntülendi. Daha evvel yemyeşil olan orman alanlarının kapkara imajı, yürek burktu.

 

BAKAN KİRİŞÇİ: 72 SAAT DOLMADAN TAMAMLANDI

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, dün akşam yaptığı açıklamada yanan alanlarla ilgili bilgi vererek, “Net olarak ‘Burası büsbütün yanmış’ denilen yerlerin dışında kısmen yanmış fakat içinde kısımların olduğu alanlar var. Yaklaşık 4 bin 500 hektar alanın yandığını söyleyebiliriz. 72 saat dolmadan bu çalışma tamamlanmış oldu” demişti. 

 

KAYNAK: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir