Sinpaş A.Ş.’ye karşı nöbet eylemi başlatıldı: 15 çevreci gözaltında

İZMİR – Muğla Marmaris ilçesi İçmeler Mahallesi Kızılkum mevkiinde Sinpaş Gayrimenkul Yatırım İştiraki A.Ş. tarafından yapılması planlanan “Marmaris Kızılbük Resort Otel ve Devremülk” projesi reaksiyonlara neden oldu. Projeye ait bölge halkı tarafından açılan dava mahkeme “ÇED gerekli değildir” kararın iptaline karar verdi. Mahkemenin iptal kararına karşın inşaata devam eden şirket, dün Marmaris Belediyesi tarafından engellendi. Belediye şantiye girişini mühürledi.

Mahkemenin ve belediyenin bu kararını yok sayan şirket ise çalışmalarına devam etti. Yaşanan durum üzerine bölgeye giden etraf aktivistleri ise nöbete başladı. İnşaat alanına girmeye çalışan bir tankeri engelleyen çevreciler, sabah saatlerinde yaptıkları açıklamada şu tabirleri kullandı:

“Dün burada belediye bir mühürleme süreci yaptı. Şirket mahkeme kararı doğrultusunda inşaat faaliyetine devam edemez. Biz burada tüm süreçlerin devam etmeyeceğini umuyorduk. Lakin denetim gayesiyle geldik. Dün gece bir tanker içeri girmeye çalıştı. Tankeri durdurduk. Çalışanlardan da faaliyetlerine devam edeceklerini öğrendik. Hatta kendi ortalarında erken yatmak ile ilgili konuştuklarını duyduk. Bunun üzerine süratlice toplandık. Nöbet hareketi başlatma kararı verdik. Burada hayat alanımızı, ulusal parkımızı muhafazaya devam edeceğiz. Burada maddelerin uygulandığını görünceye kadar da ayrılmayacağız. Marmaris’te yaşayanlardan da buraya gelmelerini tabiatlarına ulusal parklarına sahip çıkmalarını talep ediyoruz.”

POLİS NÖBETE MÜDAHALE ETTİ: 15 GÖZALTI

Nöbet hareketi sürerken alana gelen polis grupları ise etraf aktivistlerine müdahale etti. Müdahale sonucu 15 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi. (DUVAR)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir