KYK yedek yurt kayıtları ne zaman bitecek, kayıt için gerekli belgeler neler?

KYK kapsamında yurt çıkmayan öğrenciler, konuk olarak yurtlarda kalabilecek. KYK yurt kayıtları, 9 Eylül tarihinde tamamlandı. KYK yurtlarında boş kalan yerler ise KYK yurt yedek kalanlar için bedellendiriliyor. Bakan Kasapoğlu, toplumsal medyadan yaptığı açıklamada, “#GSBYurtları 2. faz 1. yerleştirme sonuçları muhakkak oldu. Güzel olsun” tabirlerini kullandı.Peki, KYK yedek yurt kayıtları ne vakit bitecek, kayıt için gerekli dokümanlar neler?

KYK yedek yurt kayıtları ne vakit bitecek?

Yedek kayıtları ise 14 Eylül 2022 tarihinde saat 23:00’e kadar olacak.

İlk üç yedek yerleştirme tarihleri KYK Genel Müdürlüğü tarafından açıklanıyor. Tarihlerin belirlenmesi akabinde yedek yerleştirme süreçleri için her pazartesi ve perşembe günleri süreçlere devam edilmesi bekleniyor.

KYK yedek sırası nedir?

Kredi ve Yurtlar Kurumu müracaat sürecinde öğrencilerin maddi durumu ve farklı ölçütleri göz önüne alınıyor. Yapılan değerlendirmelerin sonrasında KYK yurtları için asil sıra ve yedek sıra belirleniyor.

Asil sıradaki öğrenciler direkt kayıt yaptırma hakkı bulurken yedek bekleyenler ise sıra bekliyor. Kayıt hakkı olup kayıt yaptırmayan şahıslar, farklı sebeplerle yurt müracaat sürecini tamamlamayan ya da yurttan ayrılan öğrenciler yerine yedek bekleyenler listesinden sırayla yurda yerleştirme süreçleri yapılıyor.

KYK yedek sırası nasıl öğrenilir?

KYK yedek sırası sorgulaması, GSB’nin sonuç ekranı üzerinden gerçekleştiriliyor. KYK yedek alım sonuçları http://sonuc.gsb.gov.tr internet adresinden takip edilebilmektedir.

Yurda yerleşemeyen öğrenciler ne yapacak?

İlk basamakta rastgele bir yurda yerleşemeyen öğrenciler, konuk öğrenci olarak GSB yurtlarında konaklayabilecekler.

KYK yurtlarına kayıtta gereken dokümanlar neler?

”1. Öncelik Evrakı (Önceliği Olanlar İçin); Öğrencilerin öncelik durumları, Bakanlığımız tarafından ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından doğrulanmaktadır. Doğrulaması yapılamayan öğrencilerin, sonuç ekranında belirtilen dokümanlardan pürüz raporunu yurtta kalmaya başladıkları tarihten itibaren en geç bir ay, başka öncelik evraklarını ise yurtta kalmaya başladıkları tarihten itibaren en geç 7 gün içinde yerleştirildikleri yurt müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir. Bakanlığımız tarafından doğrulanamayan belgeyi verilen müddette teslim edemeyen öğrencilerin kayıtları, kayıtlı kaldıkları günlerin bedeli tahsil edilerek yanlış beyandan silinir.

Şehit eşi ve çocukları, şehidin çocuğu yoksa bekar kardeşleri ile gazi ve gazi çocukları (Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığından alınan Seyahat Kartı yahut Toplumsal Güvenlik Kurumundan ilgili kanun unsurlarına nazaran aylık bağlandığını gösterir belge),

% 40 ve üzerinde engelli olduğunu beyan eden öğrenciler ( Tam teşekküllü hastaneden alınacak rapor),

Lise ve dengi tahsillerini Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar (Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığından alınacak belge)

Devlet müdafaası altında olan öğrenciler (Devlet muhafazası altında olduklarına dair Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığından alınacak evrak yahut Mahkeme Kararı)

Lise ve dengi tahsillerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar, (Darüşşafaka Lisesinden alınacak belge)

Bakanlık tarafından yurtlarda barınmada öncelikli olacak ulusal sportmen dokümanına sahip atletlere ait belirlenen kriterleri taşıyanlar (Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğünden alınacak belge/yazı)

•Gönüllü güvenlik korucusu olarak çalışan, çalışırken vefat eden yahut emekliye ayrılanların çocukları (Valilikten alınacak belge)

2. 4 adet son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf yurtta kalmaya başladıkları tarihte,

3. % 40 ve üzeri engelli ebeveyni olanların (Tam teşekküllü hastaneden alınacak rapor). Bakanlık tarafından doğrulanamadığı takdirde yurtta kalmaya başladıkları tarihten itibaren en geç bir ay içerisinde,

4. 18 yaşından küçükler için Veli/Vasi Müsaade Evrakı doldurularak yurtta kalmaya başladıkları tarihte, yerleştirildikleri yurt müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir.”

KYK YURT YEDEK SORGULAMA EKRANI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir