İskoçya Başbakanı Yusuf yemin ederek göreve başladı: ‘En güzel günler önümüzde’

İskoçya’da bağımsızlık yanlısı İskoç Ulusal Partisi’nin (SNP) başkanı seçilerek ülkenin birinci Müslüman başbakanı olan Hamza Yusuf, bugün yemin ederek resmen vazifesine başladı.

Yusuf, Yüksek Mahkeme’de düzenlenen merasimde İskoçya Özerk İdaresi Başbakanı Kral 3’üncü Charles’a bağlılık yemini etti. Güney Asyalı göçmen ebeveynlerin çocuğu olan Yusuf oylama öncesi yaptığı konuşmada, “İskoçya Başbakanı adayı olarak sizin önünüzde olmak yaşadığım en büyük ayrıcalık” diyerek “İskoçya’nın en hoş günleri önümüzde” diye konuştu. Yusuf’un bugün yeni kabinesini açıklaması bekleniyor.

PARLAMENTODA YAPILAN OYLAMADA BAŞBAKAN SEÇİLDİ

SNP önderi Nicola Sturgeon, şubat ayında, 8 yıldan uzun müddettir bulunduğu parti liderliği misyonunu bırakacağını açıklamıştı. 37 yaşındaki Hamza Yusuf, ikinci cinste parti üyelerinin yüzde 52’sinin oyunu alarak genel lider seçilmişti. Hamza Yusuf, akabinde dün (28 Mart) İskoçya Parlamentosu’nda yapılan oylamada bu vazifeye seçilmişti.

İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık’ta birinci sefer Müslüman bir siyasetçi böylesine üst seviye bir misyon üstleniyor.

HAMZE YUSUF KİMDİR?

Göçmen bir ailenin çocuğu olan Pakistan asıllı Hamza Yusuf, İskoçya’nın birinci beyaz olmayan ve Müslüman başbakanı oldu. İskoç Ulusal Partisi’nin (SNP) yeni başkanı olarak seçilen Yusuf, 2021’den bu yana Sıhhat ve Toplumsal Hizmet Bakanı olarak vazife yapıyordu. Yusuf, 2018’den 2021’e kadar ise Adalet Bakanı olarak vazifeliydi.

38 yaşındaki Yusuf, Glasgow Üniversitesi’nde siyaset okudu. 2011 yılında milletvekili olarak seçilmeden evvel SNP’nin İrtibat Direktörlüğü’nü üstlendi. Yusuf, 2011’de partiden milletvekili adayı oldu ve İskoçya seçimlerinde Glasgow milletvekili seçildi.

Sturgeon’un SNP başkanı ve İskoçya Başbakanı olarak istifa etme kararının açıklanmasının akabinde Yusuf, şubat ayında liderlik seçimleri için adaylığını açıkladı. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir