Depremzedenin gözyaşı kurumadan vergi tahsil ettiler

Türkiye’yi yasa boğan Kahramanmaraş sarsıntısının üzerinden 16 gün geçti. Büyük bir mağduriyet yaşayan depremzedeler bu süreçte bir de vergi daireleri tarafından mağdur edildi.

Vergi daireleri vergi borcu bulunan ve hesaplarına para girişi olan onlarca kişinin parasını evvel bloke etti. Sonra tahsil etti.

Depremzedeler bu paraların kendi mağduriyetleri nedeniyle yakınları tarafından hesaplarına yatırıldığını, bu türlü bir periyotta para tahsil etmenin vakti olmadığını belirterek isyan etti. Avukat Ümit Büyükdağ ise “yapılan bu tahsilat depremzedelere yapılan yardımların kaynağını buradan sağlama uğraşı olarak yorumlanabilir” dedi.

Mücbir sebep ilan edilmişti

Depremzedelerin vergi daireleri tarağından mağdur edilmelerine reaksiyon gösteren Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Sekreteri avukat Ümit Büyükdağ, “6 Şubat zelzelesinden sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı, zorlayıcı sebep ilan ederek bölgedeki mükelleflerin vergi borcu 31 Temmuz’a kadar, SGK prim borçları 31 Ağustos’a kadar ertelemiş, BBDK ise bankalara 6 Şubat’tan itibaren 6 ay mühletle taksitlendirme ve ödemelerde kolaylık saylayacaklarını ilan etmişlerdi” dedi.

Geçmiş borçlara blokaj kalkmadı

Ancak vatandaşların vergi dairesine olan geçmiş borçlar nedeniyle hesaplarına konulan blokajların kaldırılmadığını aktaran Büyükdağ, “Vergi daireleri tam tersine hesaplarda bulunan paraların borç fiyatına kadar olan kısmını kendi hesaplarına çekmeye başlamıştır. Yardım bekleyen vatandaşın parasına el konulmasının izahı yoktur. Daha evvel konulan blokajların kaldırılması gerekirken bunların tahsili yoluna gidilmesi fakat depremzedelere yapılan yardımların kaynağını buradan sağlama gayreti olarak yorumlanabilir” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir