Dolu dolu tatil

Duygu Erdoğan – Yerli turistin merakla beklediği haber geldi: Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarıldı… Buna nazaran 9 – 10 – 11 – 12 Temmuz tarihlerine denk gelen Kurban Bayramı, bayramı takip eden 13 – 14 Temmuz tarihlerinin idari müsaade kapsamına alınmasıyla resmi tatil olan 15 Temmuz ile birleştirildi. Bu sayede 9 – 17 Temmuz tarihleri ortasında 9 gün tatil imkânı oluştu.

Tatil duyurusunu evvelki gün Bakanlar Heyeti toplantısı akabinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan açıkladı. Yaz tatili için yüksek dönem olarak görülen temmuz ayının bayram tatiliyle birlikte turizmde önemli bir hareket oluşturacağını belirten turizmciler, bilhassa Ege ve Akdeniz’deki tesislerde yüksek doluluk oranları bekliyor.

Yerli tatilcinin tercihinde Ege Bölgesi kıyı çizgileri öne çıkarken, birebir vakitte Antalya / Alanya bölgesine de ilgi yüksek. Kesimlerdeki maliyet artışları, ulaşım üzere esas bahislerde yaşanan fiyat yükselişinin tüketiciye bu yıl ortalama yüzde 50’nin üzerinde fiyat farkları getirdiği vurgulanırken, tatil ve tesis çeşitlerinin çok seçenekli olarak imkân oluşturduğuna dikkat çekildi.

Telefon trafiği…

Bayramın, doluluk oranlarının yüksek seyrettiği bir periyoda denk geldiğini hatırlatan Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Lideri Ülkay Atmaca, tesisler için tam dolu bir süreç geçirileceğini söz etti. Atmaca, “Okulların kapanmasıyla başlayan yerli turist rezervasyon hareketi, bu tatilin açıklandığı akşam saatlerinden bu yana telefon trafiğini artırdı. Rusya pazarının çok hudutlu olduğu, Ukrayna pazarının olmadığı bir ortamda Antalya’da her bütçeye uygun bir tesis ve tatil seçeneği kesinlikle vardır. Her dalda fiyat artışları yaşansa da tatil muhtaçlığı olan herkes bu seçenekleri kesinlikle değerlendiriyor” diye konuştu.

 Yüzde 50 üzeri fiyat artışı var

Son iki yılın güçlü trendi olan yazlık ve villa kiralamalarda da 9 günlük tatilin tesiri var. Aileler ve arkadaş kümeleri bir haftalık müddet ile kiralama talebi oluşturuyor.

Bayram öncesi ve sonrası devirlere nazaran, fiyat artışlarının yüzde 50’nin üzerinde olduğu görülen yazlıklarda bayram için haftalık kiralama bedelleri en düşük 10 bin liradan başlıyor. Bu oran villa kiralamalarda 20 bin liradan başlarken hayli yüksek düzeylere kadar çıkıyor.

1 milyon kişi acenteyle tatile

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nden (TÜRSAB) yapılan açıklamada, acenteler vasıtasıyla bu bayramda yaklaşık 1 milyon kişinin tatile çıkmasının öngörüldüğü belirtildi.

Seyahat acentalarının iştiraki ile erken rezervasyon kampanyalarının 19 Kasım 2021 tarihinde Antalya’da TÜRSAB Turizm Kongresi sırasında başlatıldığı hatırlatılan açıklamada, önemli talep görüldüğü belirtildi. Mevcutta ise tatil finansmanı noktasında meşakkat yaşayan vatandaşlar için TÜRSAB-Fibabanka iş birliğinde ‘Tatil Kredisi’ uygulamasının devrede olduğu kaydedildi.

Bayram devri rezervasyonlarında Ege Bölgesi’nde bilhassa Bodrum, Kuşadası, Fethiye, Marmaris, Sarıgerme’nin ön plana çıktığı belirtilen açıklamada, Akdeniz Bölgesi’nde Kemer, Alanya, Belek, Lara bölgelerine talep bulunduğu tabir edildi. Açıklamada, “Son dakika rezervasyonlarda ise ekseriyetle yakın bölge tercihleri öne çıkıyor. Bu çerçevede İstanbul bölgesine yakın Sapanca, Assos, Ayvalık, İzmir bölgesine yakın Kuşadası, Çeşme üzere destinasyonlar talep görüyor.

Ege ve Akdeniz kıyısındaki tesislerde konaklama tercih edenler için 3 yıldızlı otellerde gecelik oda fiyatı 800 lira, 4 yıldızlı otellerde 1400 lira, 5 yıldızlı otellerde ise 2 bin lira düzeylerinden başlıyor” denildi.

‘Konaklanan gün sayısı artar’

İç pazardan rezervasyon akışının çok ağır olduğunu anlatan Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Lideri Burhan Sili, tatilin uzaması haberiyle birlikte ortalama kalış gün sayısının artacağını lisana getirdi. Sili, “Yerli turistin ortalama dört gün olan konaklama müddetinin bu açıklama ile 5-6 güne çıkmasını bekliyoruz” dedi.
Burhan Sili, Alanya bölgesinin her bütçeye uygun tatil imkânları oluşturabildiğine dikkat çekerken, “İç pazar ortalamamız yüzde 25-30 düzeyindedir. Her türlü olumsuz periyotta iç pazarın dayanağını gördük, biz de maliyetlerimize karşılık fiyatlarımızı çok fazla artırmadan hizmet veriyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir