‘Helalleşeceğiz’ demişti… Kılıçdaroğlu Roboski’ye gidiyor

CHP Önderi Kemal Kılıçdaroğlu yarın eşi Selvi Kılıçdaroğlu birlikte 34 kişinin ömrünü yitirdiği Şırnak’ın Uludere ilçesindeki Roboski köyüne bir ziyaret gerçekleştirecek. Öğle saatlerinde Uludere’de olması planlanan Kılıçdaroğlu, 34 kişinin yakınlarıyla bir ortaya gelecek. Kılıçdaroğlu’nun öğle saatlerinde açıklama yapması bekleniyor.

‘Adaletin hiç uğramadığı bir olaydır Roboski’

Ziyaretle ilgili Halk TV’de konuşan CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, “Roboski-Uludere yakın tarihimizin en değerli olaylarından biri. 34 gencimizi, çocuğumuzu kaybettik. Ne yazık ki Uludure’de Roboski’de adalet 10 yıldır gelmedi. Genel Liderimizin her vakit tabir ettiği hesaplaşma ve helalleşme çerçevesinde Roboski kıymetli bir yer tutuyor. Sayın Genel Liderimiz da bu kapsamda pahalı eşi ile bir arada Roboski’de olacak yarın. Genel Liderimizin taktirleri çerçevesinde ben de yarın kendisine eşlik edeceğim. Adaletin hiç uğramadığı bir olaydır Roboski. Karanlık değil aydınlık bir olaydır. Gerekli açıklamaları genel liderimiz yapacak. Hem Roboski’deki ölen çocuklarımızın aileleriyle bir arada olunacak” dedi.

‘Helalleşeceğiz’ demişti

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, şubat ayında “Helalleşme Buluşması” kapsamında 28 Şubat mağdurlarıyla bir ortaya gelmişti. Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada 28 Şubat Sivas, Maraş ve Roboski katliamlarına ait ‘helalleşme’ vurgusu yapmıştı.

“Türkiye’ye bir miras bırakmak istiyorum. Barışmış bir millet, benim en büyük muvaffakiyetim olacak inşallah” diyen Kılıçdaroğlu şunları kaydetmişti:

“Bugün yüklü olarak 28 Şubat mağdurları ve bu salonda sizlerle beraberim. Sizlerin karşısına bir 28 Şubat mağduru olarak oturdum, bu kardeşiniz de 28 Şubat’ta mağdur olan şahıslardan birisi. Ben de fişlendim, mahkemeye gittim, dava açtım ve hakkımı aradım. 28 Şubat mağdurları ile barışmak zorundayız, barışacağız. 28 Şubatçıların açtığı yaraları kapatıp, helalleşeceğiz. İkna odalarına sokulan başı kapalı kızlarımızla helalleşeceğiz elbette. Roboski ile helalleşeceğiz, Sivas, Kahramanmaraş mağdurları ile helalleşeceğiz. Diyarbakır hapishanesi mahkumları ile helalleşeceğiz. Mahkemelerde süründürülen askerlerimiz ve aileleri ile helalleşeceğiz. Ahmet Kaya ile helalleşeceğiz, bir solcu bir ülkücü diyerek katlettikleri gençlerimizin aileleri ile de helalleşeceğiz.”

Roboski’de ne oldu?

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde 28 Aralık 2011’de Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 17’si çocuk 34 kişi hayatını yitirdi. Hükümet olayda kasıt olmadığını açıklamış, TSK ise köylülerin PKK’lı sanılarak vurulduğunu duyurmuştu. TBMM insan Hakları İnceleme Kurulu bünyesinde de Uludere Alt Komitesi kurulmuştu.

Belgeler geç gitti, AİHM başvuruyu reddeti

AİHM Roboski’de hayatını yitirenlerin yakınlarının başvurusunu avukatların eksik dokümanları iki gün geç yollaması nedeniyle kabul edilemez bulmuştu. Bu karar ile AİHM’e müracaat imkanı da ortadan kalktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir