6 ay yola çıkacağı günü bekledi: Ülkeme varınca tüylerim diken diken oldu

Küresel tahıl krizinin tahliline yardımcı olmak maksadıyla Türkiye öncülüğünde kurulan Tahıl Koridoru’ndan gelen Türk gemisi Polarnet, Kocaeli’nin Derince Limanı’na ulaştı. 12 bin ton mısır taşıyan gemideki eserden alınan numunelerin incelenmesinin ve gerekli prosedürlerin tamamlanmasının akabinde tahliye süreci başlatıldı.6 aydır Ukrayna’da mahsur kaldıktan sonra Türkiye’ye dönen Kaptan Ahmet Yücel Alibeyler yaşadıklarını ve seyahatlerini anlattı.

İNSANİ KORİDOR DA OLDU

Çornomorsk Limanı’na 11 Şubat’ta 11 bin ton dökme üre götürdüğünü anlatan Alibeyler, “13 gün sonra tam yükü bitirdim, tahliye ettim ne yazık ki bu üzücü olay, bu savaş patlak verdi” dedi. Alibeyler, limanın deniz trafiğine kapatıldığını lisana getirerek, şöyle devam etti: “Biz de yükümüzü boşaltmış, çıkış bekleyen gemiydik fakat ne yazık ki çıkamadık. O vakitten beri liman içinde boş gemi olarak bekleme sürecine girdik; ne vakit bir tahlil çıkacak, ne vakit olaylar olağana dönecek diye. Devletimizin ayın 22’sinde yapmış olduğu teşebbüslerle Sayın Cumhurbaşkanı’mızın önderliğinde, Ulusal Savunma Bakanlığımızın askeri kuvvetinde, Dışişleri Bakanlığımızın irtibat gücünde hoş bir sonuç oluştu. Bir tahıl koridoru çalışması başladı. Ben buna tahıl koridoru artı insani koridoru da ekliyorum zira besin endeksli olduğu için taşınacak yükler, insani koridor da oluşmuş oluyor.”

KILAVUZLAR EŞLİK ETTİ

Alibeyler, Müşterek Uyum Merkezinin uyumunda 5 Ağustos’ta iki geminin Çornomorsk Limanı’ndan, bir geminin de Odessa Limanı’ndan hareket ettiğini anlatarak, belirlenen rotaya nazaran kılavuz kaptan ve kılavuz bot eşliğinde seferlerini gerçekleştirdiklerini kaydetti. Alibeyler, İstanbul’daki kontrollerin akabinde İstanbul Boğazı’nı geçerek İzmit Körfezi’ne girdiklerini söyledi.

TÜYLERİM DİKEN DİKEN OLDU

Duygu ve kanılarını lisana getiren Alibeyler, “Türk kara sularına girdiğimde tüylerim diken diken oldu. Uzun müddettir bu işlerde dirayetliyizdir. Mesleğin profesyonelliğini bilerek yaparız bu işi. Denizcilik ekstrem bir meslektir. Bunun getirisini, götürüsünü bilen insanlarız ancak birinci sefer meslek hayatımda bu kadar keyif aldım. Üçüncü köprünün altında tüylerimin diken diken olduğunu hissettim. Büyük zevkti.” değerlendirmesinde bulundu.

Gemiler bu türlü geliyor

Türkiye’nin teşebbüsleri ile kurulan tahıl koridoru işlemeye devam ediyor. Gemiler Ukrayna limanlarından aldığı tahıl ve başka tarım eserlerini dünyanın dört bir yanına sevk ediyor. Pekala o gemiler nasıl yola çıkıyor? Ne üzere süreçlerden geçiyor? Piri Reis Denizcilik Vakfı Lideri ve Kaptan Vehbi Koç ve Ukrayna’dan Türkiye’ye eser getiren Polarnet gemisinin Kaptanı Ahmet Yücel Alibeyler işleyişi Yeni Şafak’a anlattı:

ADIM ADIM KONTROL

Limanlarda bulunan tahılların büyük kısmını, parasının kıymetli bir kısmı daha evvelden ödenmiş milletlerarası tüccarlara ilişkin eserler oluşturuyor. Eserin sahibi firmalar öncelikle ya gemi kiralıyor, ya da varsa kendi gemileri ile eser taşımayı tercih ediyor.
İlk adım olarak eseri alacak gemi, taşıyacağı yük ve gemide bulunan çalışanın bilgileri, İstanbul’da oluşturulan başkanlığını Türkiye’nin yaptığı Ukrayna, Rusya ve BM’den de temsilcilerin bulunduğu Müşterek Uyum Merkezi’ne bildiriliyor.
İlgili tarafların bilgilerin doğruluğunu araştırması ve onay vermesinin akabinde geminin fiziki denetim evresine geçiliyor.

ROTAYI İSTANBUL ÇİZİYOR

Gemiler Ukrayna’ya yanlışsız yola çıkmadan evvel İstanbul’da denetimden geçiliyor. Her geminin farklı planları bulunuyor. Bu planlar dikkate alınarak heyette bulunan güvenlik uzmanları gemide incelemelerde bulunuyor. Boş olduğu tescillendikten sonra gemiler uyum merkezlerinin belirlediği rota çerçevesinde Ukrayna’ya yola çıkıyor.

Gemilerin Ukrayna’daki süreçleri ise bu ülke makamları tarafından yürütülüyor. Eserler yüklendikten sonra gemiler için Uyum Merkezi tarafından bir rota belirleniyor. (Örneğin Polarnet gemisi 17 rota ayağı olan bir güzergahla Türkiye’ye geldi.)

Aynı anda farklı limanlardan kalkan gemiler Odessa’da toplanıp konvoy halinde Türkiye’ye gerçek hareket ediyor.

DİDİK DİDİK ARANIYOR

Gemiler harekete geçtikten sonda kendileri için çizilen rotanın dışına çıkamıyor. Emniyetli sulara kadar gemilere kılavuz gemiler eşlik ediyor. Emniyetli sulara gelindiğinde kılavuz gemisi ayrılırken yüklü gemiler rotayı izleyerek İstanbul’a ulaşıyor.
Gemiler İstanbul’da bir denetimden daha geçiriliyor. Uyum Merkezi’ndeki uzmanlar botlarla gemiye çıkarak incelemelerde bulunuyor. Gemide beyan edilen eserler dışında öbür bir husus taşınıp taşınmadığı denetim ediliyor.
Bu kontrollerde de sorun çıkmazsa gemilerin yüklerini boşaltacakları limanlara gitmesine müsaade veriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir