Dolar 20 yılın zirvesinden döndü

Dolar haftaya 18.22’den başlamasının akabinde görece yatay bir seyir izlemeye devam ediyor.

Dün TÜİK ağustos ayında yıllık enflasyonun yüzde 80.21 ile 24 yılın en yüksek düzeyine ulaştığını açıkladı. Bu oran yüzde 81.6’lık piyasa beklentisinin altında kaldı fakat piyasalarda değerli bir tesiri görülmedi.

Dolar yeni güne 18.21, Euro ise 18.13 liradan başladı.

Piyasaların odağında ise Avrupa’daki potansiyel güç krizi ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) perşembe günü açıklayacağı faiz kararı yer almaya devam ediyor.

Son olarak Rus idaresi Batı’nın tüm yaptırımları kalkana kadar Avrupa ülkelerine doğalgaz sevkiyatı yapmayacağını açıkladı.

Dün 20 yılda birinci defa Euro/dolar 0.99’un altını gördü lakin bu sabah prestijiyle tekrar bu düzeyin üzerine tırmandı. Bunun yanında doların ana para üniteleri karşısındaki performansını gösteren dolar endeksi de dün 20 yılın akabinde 110’un üzerini görmüştü. Bugün endeks, 109.6’ya çekildi.

ECB’DEN 75 BAZ PUANLIK ARTIRIM BEKLENİYOR

Enerji krizine karşın Euro’daki kıymet kaybının durmasında ECB’den perşembe günü 75 baz puanlık faiz artırımı beklenmesi tesirli oldu. Şayet bu beklenti gerçekleşirse ECB tarihinde birinci sefer tek seferde bu büyüklükte bir faiz artırım kararı almış olacak.

InvestAZ Yatırım Araştırma Yöneticisi Tuğberk Çitilci beklenen ECB kararıyla ilgili yaptığı ön değerlendirmede “ECB’nin denetiminde olmayan güç maliyetlerine karşı yapabileceği bir atılım yokken, büyümeden feragat edip enflasyonu denetim altına almak için faiz artışı yapmak zorunda kalacaktır. İş yalnızca enflasyon değil, piyasanın Euro/dolar paritesini 1 düzeyinin altında tutarak her gün yeni düşük düzey oluşturmasıdır. Piyasa net olarak ECB’den faiz artışı beklediğini söylemektedir. Deva kaçınılmaz olarak faiz artışı… Faiz artışı olacak tamam lakin kaç baz puan olacak? Sorular peş peşe gelirken karşılık önden yüklemeli 75 baz puan faiz artışı olacaktır” sözlerini kullandı.

Euro Bölgesi’nde ağustos ayında yıllık enflasyon yüzde 9.1 ile tarihi tepesine ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir