Babacan Van’da: Kürtler Meclis’e girdi ama Kürtçe daha giremedi

Kadir Cesur

VAN – DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, partisinin Erciş İlçe Başkanlığı ve Van Vilayet Binası’nın açılışına katılmak üzere Van’a geldi.

Erciş’teki açılış öncesinde konuşma yapan Babacan’ın gündeminde Kürt sorunu ve iktisat vardı. Konuşmasında Babacan, “Türkiye’de şu anda bir Kürt sorunu var biliyorsunuz. Biz de içindeyken ne diyorduk, ‘Kürt sorunu var, bizim de meselemiz var’ diyorduk. Ben buradan Erciş’ten Erdoğan’a da sesleniyorum, Bahçeli’ye de sesleniyorum. Kürt sorunu var mı yok mu? Burada Erciş’te, bizim Kürt vatandaşlarımıza soruyorum. Buradan davet yapıyorum. Eşit vatandaşlık temelinde çözeceğiz, eşit vatandaşlık bu ülkenin her bir vatandaşını devlet birebir içtenlikle kucaklamak zorunda, öteki türlü bu ülkenin birliğini ve beraberliği sağlayamazsınız” tabirlerini kullandı.

‘SİZ, DİNE SALDIRANLAR İLE BİRLİKTESİNİZ’

Açılış konuşmasının akabinde bir kişi Babacan’a “Siz dine saldıranlarla birliktesiniz. Siz İslam’a saldıranlarla birliktesiniz. Siz, Zilan’da 18 bin insanı katleden CHP zihniyeti ile birliktesiniz” diyerek reaksiyon gösterdi. Bunun üzerine Babacan, “Kardeşim 20-30 sene evvelkiler üzere konuşuyorsun. Sen bir gençleri dinle. Sen bir gerini dön buradaki gençleri dinle” kelamlarıyla karşılık verdi.

BABACAN’A REAKSİYON OLARAK ZAFER, BOZKURT VE RABİA İŞARETİ

Ali Babacan, Van kent merkezinde birinci olarak Kadim Aşiretler Federasyonu’nu ziyaret etti. Daha sonra Babacan, hem Kürtçe hem de Türkçe müziklerin çalındığı seçim otobüsünden insanları selamladı.

Bazı beşerler, Babacan’ın geçişi esnasında zafer işareti, bozkurt işareti ve ‘Rabia’ işareti yaptı.

‘SEN OLDUĞUN VAKİT İKTİSAT İYİYDİ’

Seçim otobüsüyle gezerken bir kişi Babacan’a, “Ne olacak bizim halimiz? Açlıktan ölüyoruz. Gönderin bunları. Sen olduğun vakit iktisat düzgündü lakin bunlar bitirdi” dedi. Babacan ise, “Düzelecek. Daima bir arada düzelteceğiz. Birinci seçimde çözeceğiz. Daha güzel olacak” diyerek karşılık verdi.

Babacan daha sonra DEVA Partisi Van Vilayet Başkanlığı’nın açılışına katılmak üzere, vilayet binasının önüne geldi. Açılış programında bir konuşma yapan Babacan’ın gündeminde daha çok Kürt sorunu vardı.

‘MEVCUT İKTİDARIN SON KULLANMA TARİHİ GEÇTİ’

Babacan, konuşmasında şunları söyledi:

“Tüm sorunları aşacağız. İnşallah seçimden sonra Türkiye’de daima birlikte yesyeni bir sayfa açacağız. Biz cebimizde itimadın ve tahlilin anahtarları ile dolaşıyoruz. Her alandaki meseleleri nasıl çözeceğimizi açık açık anlatıyoruz. Tahlillerimizi yazılı bir formda tarih vererek, bütçesini hesap ederek ortaya koyuyoruz. O denli bol keseden vaat dağıtanlardan da değiliz. Yarının Türkiyesi’nin mimarları biz olacağız. Türkiye’nin değişiminde DEVA Partisi aslî bir rol oynayacak. Mevcut iktidarın son kullanma tarihi geçti.

‘AYNI 3Y’Yİ MİRAS BIRAKIP GİDECEKLER’

Bunlar en başta söylediklerinin tam aykırısını söylemeye başladılar. Bir ‘3Y’ vardı biliyor musunuz? Yasaklar, yoksulluk ve yolsuzluk… ‘3Y’ ile uğraş için evet yeterli bir başlangıç oldu ancak ondan sonra takım değişti, bozuldu. Yoldan saptılar. Artık maalesef ülke tıpkı 3Y ile karşı karşıya kaldı. Korkuyorum ki tıpkı 3Y’yi miras bırakıp gidecekler. Bu ülke, bu türlü bir ülke idaresine layık değil” dedi.

‘KAYYIM ATAMALARI, VATANDAŞI CEZALANDIRMA PROSEDÜRÜ HALİNE GELDİ’

Yerel idareler güçlendirilecekti. Ne oldu? Bırakın mahallî idareleri güçlendirmeyi bugün seçilmiş belediye liderleri makamlarından indiriliyor, yerine kayyımlar oturtturuluyor. Seçimleri kazanamayınca vatandaşı cezalandırma sistemi haline geldi kayyım atamaları. Sağda solda ulusal irade diyerek kendini aldatanlar, yerelde seçimi kazanamadıklarında halkın iradesini tanımıyorlar.”

AYSEL TUĞLUK VURGUSU

Babacan, Aralık 2016’dan beri Kocaeli 1 No’lu F Tipi’nde tutuklu olan HDP’nin eski Eş Genel Lideri Aysel Tuğluk hakkında da konuştu. Demans hastalığına karşın İsimli Tıp Kurumu’nun vermiş olduğu rapor ile tutukluluğu devam eden Tuğluk’un durumunun bir insan hakkı ihlali olduğunu belirtti.

Babacan, “AK Parti’nin birinci yıllarında cezaevlerindeki şartların güzelleştirilmesi sağlandı. Avrupa Birliği ile müzakerelerde de değerli bir husustu bu ve biz kendi vicdanımız için bunu yaptık. Bugün geldiğimiz noktada bir bayan siyasetçi, hastalığının ilerlemesine karşın hala cezaevinde tutuluyor. Hastanelere gidince hapishanede kalamaz diyorlar. Ama İsimli Tıp Kurumu’na gidiliyor. Orada siyasi baskı ile bir rapor çıkıyor ve hala mahpusta tutuluyor. Çok ağır bir hastalık. Çok önemli bir insan hakkı ihlali yapılıyor” sözlerini kullandı.

‘ERDOĞAN, 10 SENE SONRA KENDİ İLE ARBEDE ETMEYE BAŞLADI’

Kürt sorunu hakkında konuşan Babacan, “Sayın Erdoğan ne demişti? 2005’te ne dediysem onun ardındayım demişti değil mi? Kürt sorunu benim de problemimdir demişti değil mi? Pekala ne oldu? 10 sene sonra kendi ile hengame etmeye başladı. ‘Kardeşim ne Kürt sorunu’ demeye başladı. Pekala Kürt sıkıntısı çözüldü mü? Ben burada Van’da sorayım size çözüldü mü? Çözülmedi! Tam bilakis dirildi.

Erdoğan bu bölgeye geldiğinde Dicle’nin kenarındaki kuzuyu hatırlıyor, Ankara’ya dönünce kurdun yanında öteki bir hizaya giriyor. Farkında bile değil. Aşikâr ki Bahçeli’nin yanından iki dakika ayrılıp da Kürt problemini direkt beşerler ile konuşacak durumu da yok artık. Ne vakit gitti Bahçeli’yi, Perinçek’i yanına ortak aldı, o gündür bu gündür memleketin meseleleri çözülmüyor” dedi.

‘KÜRTLER MECLİS’E GİRDİ ANCAK KÜRTÇE DAHA GİREMEDİ’

Babacan, Kürtçe’nin meclis tutanaklarında ‘X dili’ olarak yer alması ile ilgili de konuştu.

DEVA Partisi önderi, “Türkiye Büyük Millet Meclisi, bütün vatandaşlarımızı temsil eden kurum demek değil mi? TBMM’de insanların konuştuğu lisan inkâr ediliyor. Bir insanın annesinden ninni dinlediği lisan inkâr edilir mi? Meclis’in tutanaklarını açın bakın. İnternette hepsi yayınlanıyor. ‘X’ harfi koyuyorlar. ‘X’ İngilizce’den alınan bir harf değil mi? Sen İngilizce’den aldığın harfi oraya koymayı biliyorsun da Kürtçe iki tane cümleyi yazmayı bilmiyor musun? Kürtçe bu toprakların lisanı. Üstelik ülkemizde en çok konuşulan ikinci lisan. Kürtler Meclis’e girdi fakat daha Kürtçe bu ülkenin meclisine giremedi” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir