SGK resmen açıkladı: SSK, Bağ-Kur, 4a, 4b, 4c dikkat… Bunu yapanın emekliliği iptal edilecek

Sosyal Güvenlik Kurumu’nca (SGK) yapılan kontrollerde son iki yılda SGK müfettişleri 150 bine yakın uydurma sigortalıyı tespit ettiği paylaşılırken son 5 yılda ise bu sayı çalışmadığı halde bir şirkette sigortalı olup, emeklilik haklarından yararlanmak isteyen 500 bin vatandaşın sigortalılığının ve primleri iptal edilmesine neden olduğu vurgulandı.

Bu durum hakkında prim gün sayısı emeklilik için yetmeyenlerin bir tanıdığının şirketinde kendini sigortalı göstermesinin yanında yalnızca bu iş için kurulmuş paravan şirketlerin bile olduğu söz edildi.

ZOR DURUMDA KALINACAK

Bazı vatandaşlar da sıhhat hizmetinden yararlanmak için bu tekniğe başvurduğu söz edilirken uzmanların uydurma sigortalılığın hem sigorta yapılan kurumun hem de yaptıran kişinin güç durumda kalacağı uyarısı yaptığı aktarıldı.

FAİZİYLE GERİ İSTENİYOR

Son olarak 2 yıl içinde SGK müfettişleri 150 bine yakın uydurma sigortalıyı tespit edildiği paylaşılırken bu vatandaşların emekliliklerinin ellerinden alındığı ve o vakte kadar yapılan ödemelerin faiziyle geri istendiği duyuruldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir