Adnan Oktar davası: ‘MİT’le bağlantılı olmak şereftir ama Adnan beyin öyle bir özelliği yok’

Adnan Oktar Cürüm Örgütüne yönelik kararın İstinaf Mahkemesi tarafından usulen bozulmasının akabinde tekrar görülen davada, tutuklu sanık Ahmet Oktar Babuna, “Bizi hiç tanımayan, bilmeyen avukatlar burada gelip bizim PKK’dan daha tehlikeli olduğumuzu söylüyorlar. MİT’le irtibatlı olduğunu söylüyor. Doğal MİT’le temaslı olmak onurdur lakin Adnan Bey’in o denli bir özelliği yok” dedi.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, Marmara Ceza ve İnfaz Kurumu karşısındaki salonda yapılan duruşmaya Adnan Oktar’ın da ortalarında bulunduğu tutuklu sanıklar getirildi. Salonda kimi tutuksuz sanıklar ve sanık avukatları da hazır bulundu. Duruşmayı izleyiciler de takip etti.

“ADNAN BEYİN KOMÜNİZM KİTABI, DARWİNİZM, ATEİZM KİTAPLARI DÜNYA ÇAPINDA TESİRLİ OLDU”

Tutuklu sanık Ahmet Oktar Babuna savunmasında, “Biz Allah için birbirimizi canımızdan çok seviyoruz. Adnan beyefendi bizim baş tacımız, canımız, ciğerimiz. Münasebetiyle dağıtma, dağıtılma aslında yazgıda bu türlü bir şey mümkün değil. Ben daha evvel de söyledim. Yani Allah hem kendine bağlamış kalplerimizi hem de birbirine bağlamış. Biliyorsunuz mütalaada toplum tabanına uymak için evrim zıtlığından bahsediliyor. Bu olduğu üzere komünizmin temelini oluşturuyor. Onun için Adnan beyin komünizm kitabı, darwinizm, ateizm kitapları dünya çapında tesirli oldu” dedi.

“MİT’LE İLİŞKİLİ OLMAK ERDEMDİR ANCAK ADNAN BEYİN O DENLİ BİR ÖZELLİĞİ YOK”

Babuna savunmasının devamında PKK ile gayret ettiklerini söyleyerek “PKK’ya karşı büyük çaba oldu. Bizi hiç tanımayan, bilmeyen avukatlar burada gelip bizim PKK’dan daha tehlikeli olduğumuzu söylüyorlar. MİT’le kontaklı olduğunu söylüyor. Natürel MİT’le ilişkili olmak erdemdir lakin Adnan Bey’in o denli bir özelliği yok. PKK’ya karşı olan kitaplarla ki milyonlarcası dağıtıldı. Biz konferanslar yaptık. Dünya çapında darwinizme karşı tesirli olundu. Biliyorsunuz daha doğrusu bütün Türkiye biliyor. Bu dava bir kumpas davası, Allah’tan diğer hiçbir şeyden korkmayız. Burada paralel mahkeme şurası biliyorsunuz. Bütün anayasal haklarımız ortadan kaldırılarak paralel bir mahkeme kuruldu” formunda konuştu.

“BİZ YERLİ VE ULUSAL BİR YAPILANMAYIZ”

Tutuklu sanık Ahmet Çelik, “Hiçbir cürüm örgütü devletin yanında yer almaz. Biz yerli ve ulusal bir yapılanmayız. Ben Adnan Oktar’ı mehdi olarak görmüyorum. Hiçbir vakit da görmedim. Derin devletin Mehdi’yi itibarsızlaştırma gayreti var. Mehdi gelince durduramayacaklar boşuna çırpınmasınlar” tabirlerini kullandı.

Sanık Ahmet Bürke savunmasında 6 yaşından 16 yaşına kadar yetimhanede kaldığını, 17 yaşında cezaevine girdiğini söyleyerek, “Bundan 5-10 sene evvel çocuktuk lakin artık değiliz her şeyi anlayabiliyoruz. Bu bayanlar spesifik bir şeyden bahsetmiyor. Bu bayanlar zeki bayanlar, üniversite okumuşlar. Neyin helal neyin haram olduğunu açıp baksalar saniyesinde anlarlar. Dini telkinle cinsel tacizi kabul etmiyorum” diye konuştu. Başka tutuklu sanıklar da suçlamaları kabul etmeyerek tahliye ve beraatlerini talep etti.

SAVUNMALARA YARIN DEVAM EDİLECEK

Mahkeme heyeti, başka tutuklu sanıkların savunmalarının yarın alınmasına devam edileceğini belirterek duruşmayı erteledi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, 11 Ocak 2021’de açıkladığı kararında, örgüt yöneticisi olmak cürmünden yargılanan sanıklar Adnan Oktar, Tarkan Yavaş, Mehmet Noyan Orcan, Bora Yıldız, Halil Hilmi Müftoğlu, İbrahim Tuncer, Ulviye Didem Ürer, Alev Babuna, Aylin Atmaca, Merve Büyükbayrak, Yeliz Kabahati, Sinem Hacer Tezyapar, Fatma Ceyda Ertüzün, Ayşegül Hüma Babuna’ya farklı ayrı 9 bin 803 yıl 6 ay mahpus cezası verilmesine hükmetmişti.

Mahkeme 107 sanığa “örgüt üyeliği” kabahatinden 4 yıl 6’şar ay, 20 sanığa da “örgüte üye olmak”, “gerçeğe alışılmamış mal bildirme”, “örgüte yardım etme”, “suçluyu kayırma”, “ruhsatsız silah taşıma” ve “tehdit” kabahatlerinden 1 yıl 8 aydan 11 yıl 3 aya kadar değişen ölçülerde mahpus cezası vermişti.

Etkin pişmanlık kararlarından faydalanan 12 sanığa “örgüte üye olmak” kabahatinden 11 ay 7’şer gün mahpus cezası veren mahkeme, bu sanıklarla ilgili kararın açıklanmasının geriye bırakılmasını karara bağlamıştı. Sanık Mustafa Kuşçu, Ozan Süer ve Turgut Aksunun tahliyesine karar veren mahkeme, Bahadır Köseoğlu hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasını kararlaştırmıştı.

Sanıklardan 3’ünün tüm hatalardan beraatına hükmeden mahkeme, sanıklar Ahmet Bürke, Dolunay Tezin, Hüseyin Alpar Sayın, Sibel Yılmaztürk, Şecaaddin Çelikler, Eşref Nuri Yakışan, Mehmet Murat Atmaca ve Deniz Tanık’ın tutuklanmalarına karar vermişti. Bir kısım sanıkların kimi cürümlerden beraatını kararlaştıran heyet, 80 sanığı ise çeşitli hatalardan 3 yıl ile 36 yıl ortasında değişen mahpus cezalarına çarptırmıştı.

İSTİNAF MAHKEMESİ KARARI BOZMUŞTU

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi ise Adnan Oktar organize cürüm örgütüne yönelik, ortalarında Oktar ve örgüt yöneticilerinin de bulunduğu 84’ü tutuklu 215 sanık hakkında mahallî mahkemece verilen kararı yöntemden bozmuştu. İstinafın bozma kararıyla 68 sanığın, tutuklulukta geçirdikleri müddet ve haklarındaki kararlarla ilgili bozma nedenleri dikkate alınarak tahliyelerine karar verilmişti.

Alınan kararda, hata örgütü başkanı Oktar, Alev Babuna, Aylin Atmaca, Ayşegül Hüma Babuna, Bora Yıldız, Hakan Kurtul, Halil Hilmi Müftüoğlu, İbrahim Tuncer, Mehmet Noyan Orcan, Mert Hatası, Merve Büyükbayrak, Oğuzhan Sevinç, Sinem Hacer Tezyapar, Tarkan Yavaş, Ulviye Didem Ürer ve Yeliz Aksoy’un ise tutukluluk hallerinin devamına hükmedilmişti. Kararda, cürüm örgütü elebaşı Oktar, Alev Babuna, Aylin Atmaca, Ayşegül Hüma Babuna, Bora Yıldız, Hakan Kurtul, Halil Hilmi Müftüoğlu, İbrahim Tuncer, Mehmet Noyan Orcan, Mert Hatası, Merve Büyükbayrak, Oğuzhan Sevinç, Sinem Hacer Tezyapar, Tarkan Yavaş, Ulviye Didem Ürer ve Yeliz Aksoy’un ise tutukluluk halinin devamına hükmedilmişti.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı da tahliyelerin “usul ve yasaya aykırı” olduğunu belirterek, sanıklar hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasını istemişti. İtirazın reddedilmesinin akabinde Başsavcılık, bir üst mahkeme olan 2. Ceza Dairesine yine itirazda bulunmuştu. Kelam konusu itirazı kıymetlendiren İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, tahliye edilen 68 sanıktan 61’i hakkında “cinsel saldırı” hatasından tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkartılmasına hükmetmişti. Haklarında yakalama kararı çıkartılan 61 sanıktan 50’si gözaltına alınmalarının akabinde tutuklanmış, dava evrakı birinci derece mahkemesine gönderilmişti. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir