‘Vicdanınıza göre oy verin’

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mahsur Yavaş ile birlikte Ankara’nın Nallıhan ilçesinde düzenlenen “Kanaat Başkanları, Muhtarlar ve Sivil Toplum Kuruluşları Buluşması”na katıldı. Kılıçdaroğlu konuşmasından özetle şunları söyledi:

KUCAKLAŞMAYI ÖĞRENMELİYİZ: Arbede ettirmek istiyorlar bizi. Huzurun ve barışın, birlikte hayatının, birlikte yaşamanın ehemmiyetini bize anlatan büyüklerimizin sesine, hayat biçimlerine kulak vermeliyiz.Biz bu topraklarda kamplaşmayı değil, kucaklaşmayı öğrenmeliyiz. Nasıl olacağız? Cetlerimiz bize söylemiş; ‘biri yer biri bakarsa kıyamet ondan kopar’ diyor. Demek ki herkesin karnının doyması lazım.

YERLE YEKSAN ETMENİZ LAZIM: Tarımla uğraşıyor, kırsal bir bölge burası. 2006 yılında Meclis’ten bir kanun çıktı. Dendi ki ‘Tarım Kanunu’nun 21’inci hususu, her yıl çiftçilere ulusal gelirin en az yüzde bir oranında dayanak verilir.’ Vermediler bu parayı. ‘Teslim etmeye gerek yok, esasen onların oyu çantada keklik’ diyorlar. ‘Nasıl olsa bize oy verecekler’ anlayışını yerle yeksan etmeniz lazım. Demokrasinin kuralı budur.

VİCDANİ KANAAT: Sandığa gittiğinizde elinizi vicdanınıza koyup, oyunuzu o denli kullanın. Onu istiyorum sizden. Vicdani kanaat için birtakım bilim beşerler der ki ‘Allah’ın yüreğimizdeki sesi.’ Tüyü bitmemiş yetimin hakkını korumak, birilerine fevkalâde avantajlar sağlamak ve bütün bu avantajlar sağlanırken sizlerin alın terinizin pahasını verilmemesini sorgulamak sizin hakkınızdır.

YARDIMLAR ARTACAK: Mansur Lider, Ankara’ya çok lakin çok değerli yardımlar yapıyor. Fidesinden tutun, tohumuna kadar, ilacından tutun, hayvanın aşısına kadar. Bizim öbür belediyelerimiz de yapıyorlar ancak olağanda bunları yapması gereken Tarım Bakanlığı. Liderimiz, size yaptığı yardımı bu süreç içerisinde iki misline çıkaracak. Kelam verdi bana. Yardımlar hasebiyle Ankara’daki üreticiler, 1 milyar 700 milyon TL ek gelir elde ettiler. Bu köyde rahat yaşayacağım demektir. Kente gerekirse gezmeye, eğlenmeye gideceğim demektir. Siz bunları bir tarafa atarsanız yazıktır, günahtır bu memlekete.

BEDAVA ELEKTRİK: Küçük bir belediyede başlattık, orada çiftçilere elektriği ücretsiz vereceğiz. Kooperatif yaptırıyor çiftçiler, ziraat odaları da bunun ortağı olacak. Bir müddet sonra faaliyete geçince muhtaçlığı olan elektriği parasız kullanacak. Havza bazlı planlama yapılsa; herkesin geliri muhakkaktır, taban gelir teminatı vardır. Hiçbir çiftçi ziyan etmeyecek.

YİYE YİYE BİTİREMEDİLER: Türkiye, varlıklı bir ülke. Soya soya, yiye yiye bitiremediler. Paralar nereye kullanılıyor? Siz köprü yapıyorsunuz, başımın üstüne lakin dünyanın en kolay sorusunu soruyorum, köprüyü kaça yaptın? Bu vatandaş olarak benim vazifem, zira vergisini veriyorum. Kamu-özel iş birliği… Müteahhit ne yapar, ihaleye girersiniz, kar da edebilirsiniz ziyan da edebilirsiniz. Lakin bunlara yüzde 100-200 garanti dolar euro garantisi veriyorlar. Yani asla iflas etmeyecek. Kimin parasını garanti ediyorsun? Beşli çetelere verecekler, beşli çeteler doyacak. Bay Kemal onu seyredecek. Asla seyretmeyeceğim, onların burnundan fitil fitil getireceğim.

‘Yaptıramadıkları ne varsa istediler’

ABB Lideri Yavaş da, Kılıçdaoğlu’na, “Ben de bu muhtarları size şikâyet edeceğim. Muhtarlar, köylerine havaalanı istemeye başladılar neredeyse. Kaç yıldır yaptıramadıkları ne varsa iki üç yılda benden istediler. Helali beğenilen olsun, gücümüz yettiğince yapacağız alışılmış ki” dedi.

‘Biz daha ölmedik’

CHP başkanı Kılıçdaroğlu, toplumsal medyadan açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, şu tabirleri kullandı: “Son vakitlerde kerameti kendinden menkul birtakım bireyler bir anda muhalif muharrir oldular. 20 yıllık yandaşlıktan sonra, bir baktık oluvermişler işte. Bunların kimileri köşe müellifi, kimileri araştırmacı formatında önümüze çıkıyorlar; muhalefet nasıl yapılır, kelle koltukta çaba eden bana öğretmeye kalkıyorlar. Tekraren suikast teşebbüsüne uğramış bana, köşelerinde ders vermeye kalkıyorlar. Şunu çok düzgün bilsinler ki biz daha ölmedik.”

99 üyeyle Anıtkabir ziyareti

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin 99. kuruluş yıl dönümü hasebiyle CHP Gençlik Kolları’nın yürüttüğü üyelik çalışmaları kapsamında, partiye üye olan en genç 99 üye ile birlikte bugün Anıtkabir’i ziyaret edecek. Anıtkabir ziyaretinde CHP Merkez İdare Konseyi, Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Şurası üyeleri, milletvekilleri, bayan ve gençlik kolları liderleri da Kılıçdaroğlu başkanlığındaki heyette yer alacak. Anıtkabir ziyaretinin akabinde Parti Meclisi’ni toplayacak olan Kılıçdaroğlu akabinde kurtuluşunun 100. yıl dönümünü kutlayacak İzmir’e geçecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir