AB’den gazetecilerin hesaplarını askıya alan Twitter’a yaptırım uyarısı

AB Komitesi’nden The New York Times, The Washington Post, CNN, Voice of America muhabirlerinin de ortalarında bulunduğu kimi gazetecilerin hesaplarının Twitter idaresi tarafından askıya alınmasına reaksiyon geldi. AB Komitesi Lider Yardımcısı Vera Jourova, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Gazetecilerin Twitter’daki hesaplarının keyfi olarak askıya alındığına dair haberler tasa verici. Medya Özgürlüğü Maddemizde bu desteklenmiştir. Elon Musk bunun farkında olmalı. Kırmızı çizgiler var. Yakında da yaptırımlar” tabirlerini kullanarak, Twitter’ın yeni işvereni Musk’a ihtarda bulundu.

Anlık pozisyonun paylaşılmasının Twitter’da yasak olduğunu belirten Musk, kelam konusu gazetecileri şahsî bilgilerini ifşalamakla suçlamıştı. Musk’ın özel jetinin koordinatlarını paylaşan @elonjet isimli hesabın askıya alınmasına ait gazeteciler, Musk’ın daima vurguladığı söz özgürlüğüne olan bağlılığı ile şahsî olarak hoşlanmadığı bir hesabı yasaklama seçimi ortasındaki tansiyonu haber yapmışlardı. Ferdî bilgilerin paylaşımını yasaklayan Twitter kurallarına değinen Musk, “İnternette ferdî bilgilerin ifşa edilmesiyle ilgili kurallar herkese olduğu üzere gazeteciler için de geçerli. Bütün gün beni eleştirebilirsiniz, bu sorun değil. Fakat anlık pozisyonumu ifşa etmeniz ve ailemi tehlikeye atmanız sorun” tabirlerini kullanmıştı.

Musk, hesapların 7 gün boyunca askıya alınacağını tabir etmesinin akabinde hesapların ne vakit açılması gerektiği hakkında Twitter’da anket açmıştı. Yüzde 43 oyla çoğunluğun hesapların eski haline döndürülmesini istediği kaydedilirken, Musk çok fazla seçenek olduğu gerekçesiyle anketi iptal ettiğini duyurmuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir