Mercedes-Benz’in 2 bin 500 yıldızı mezun oldu

Mercedes-Benz Otomotiv, Mercedes-Benz Türk, Ulusal Eğitim Bakanlığı ile Mercedes-Benz Yetkili Bayi ve Servisleri iş birliğiyle hayata geçirilen, 2014’ten bu yana yürütülen “EML’miz Geleceğin Yıldızı” projesi mesleksel eğitim ve istihdamda Türkiye’ye katma kıymet yaratmaya devam ediyor.

Proje kapsamında Mercedes-Benz tarafından 28 kentte eğitim veren 32 Sanayi Meslek Lisesinde (EML) Mercedes-Benz Laboratuvarları (MBL) hayata geçirildi. Her laboratuvara öğrencilerin üzerinde çalışması için Mercedes-Benz diagnostik aygıtı, 3 binden fazla ölçü aleti, notebook, masaüstü bilgisayar, projeksiyon aygıtı, 329 motor, şanzıman ve çeşitli modelleri ile yeni otomotiv teknolojisine uygun hazırlanmış eğitim gereçleri kazandırılırken Mercedes-Benz’in okullara toplam dayanağı 3,5 milyon Euro’yu geride bıraktı.

165 öğrenci Mercedes-Benz’de istihdam edildi

2014’ten bu yana MBL’lerde eğitim alan öğrenci sayısı 2 bin 416, mezun sayısı ise bin 994 oldu. MBL eğitiminin akabinde öğrencilerin yüzde 63’ü istihdam fırsatına sahip oldu ve işe girenlerin yüze 67’si de otomotiv kesimine yöneldi. Bu öğrenciler ortasından 165’i ise Mercedes-Benz’de iş başı yaparken programa katılan 38 kız öğrenciden 2’si de şirket bünyesinde istihdam edildi.

Mercedes-Benz Otomotiv İcra Konseyi Lideri Şükrü Bekdikhan

“Öğrencilerin en güzel meslek planını yapmalarına dayanak olacağız”

Mercedes-Benz Otomotiv İcra Heyeti Lideri Şükrü Bekdikhan, proje kapsamında gelecek yıldan itibaren atılacak yeni adımları anlattı. Bekdikhan, “Etki tahlili çalışmamız sonrasında okullarımızda ve bayilerimizde alabileceğimiz temel aksiyonları değerlendirdik. Bu doğrultuda öğrencilerimizin laboratuvarlarda kullandıkları seçim kriter seti yaygınlaştırılmaya çalışılacak ve bayilerin de iştirakiyle en düzgün hale getirilmesi sağlanacak. Böylece öğrencilerin MBL’den mezuniyetlerine dek devamlılığı sağlanmaya çalışılacak. Birebir biçimde CV hazırlama yetkinliğini artırma gayesiyle öğrenci ve öğretmenlerimize eğitimler verilecek. Stajları boyunca öğrencilerimizin gelişimlerini de yakından takip ederek bayilerimizle birlikte en âlâ meslek planını yapmaları sağlanacak” dedi.

“Kadınların üretim ve istihdama iştirakini artırmaya tam destek”

Bekdikhan, kelamlarının devamında “EML’miz Geleceğin Yıldızı” projesinin bayanların iş gücüne iştiraki için katma paha yarattığını lisana getirdi. Mercedes-Benz olarak bayan istihdamını artırmaya dayanak olduklarını kaydeden Bekdikhan, “EML’miz Geleceğin Yıldızı projemiz, sanayi meslek liselerindeki gençlerimize nitelikli eğitimler sunarken mezuniyetlerinin akabinde da istihdam imkanları yaratıyor. 8 yıldır yürüttüğümüz projemiz sayesinde gençlerimizin başta otomotiv olmak üzere çeşitli kesimlerde vazife almalarından memnunluk duyuyoruz. Bilhassa kız öğrencilerimizin programımıza katılarak meslek seçimlerinde Mercedes-Benz’in takviyesini görmeleri ve iş hayatına atılmaları bizim için çok bedelli. Projemiz ile kız öğrencilerin ailelerini bayilerde ağırlayacak bayanların yalnızca atölyede değil farklı departmanlarda da meslek yolu çizebileceklerini anlatacağız. Mercedes-Benz olarak kuruluşumuzdan bugüne bayanların gerek toplumsal hayatta gerekse iş dünyasında tesirli roller edinebilmelerine kıymet veriyoruz. Bu niyetle hayata geçirdiğimiz EML’miz Geleceğin Yıldızı projemiz de bayanların genç yaşlardan itibaren üretim ve istihdama katılabilmelerini sağlayarak muvaffakiyetini gösterdi” dedi.

Kaynak: Carmedya.com / Araba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir