5G hayatımıza yeni girmişken Vivo 6G raporu yayınladı

5G şimdi hayatımıza tam olarak girmemişken bilhassa son iki yılda teknoloji dünyası, 6G’nin sağlayabileceği hizmetler ve ulaşılması gereken temel yetenek göstergeleri konusunda kademeli olarak bir fikir birliği oluşturmaya şimdiden başladı.

 Vivo İrtibat Araştırma Enstitüsü, 6G iş modellerinin ve şoförlerinin, uygulama senaryolarının, sistem mimarisinin ve kolaylaştırma teknolojilerinin derinlemesine tahlili ile 6G’nin geleceğini şekillendirmeye faal olarak katkıda bulunuyor. Vivo mesken sahipliğini üstlendiği “Bugün için, Gelecek için” 6G Forum’da husus ile ilgili yapmış olduğu çalışmaları dünya kamuoyu ile paylaştı. 

Vivo’nun 6G özelinde yayınladığı son raporu, 2020’de yayınlanan önümüzdeki on yıl için birçok potansiyel 6G dijital senaryosuna ait öngörü sağlayan “Dijital Ömür 2030+” ve “6G Vizyon, Gereksinimler ve Zorluklar” da dahil olmak üzere evvelki iki çalışmasını temel alıyor. Tüm bu çalışmalar ışığında Vivo, “Fiziksel ve Dijitalin Entegre Edilip Serbestçe Bağlandığı bir Dünya İnşa Etmek: 6G Hizmetleri, Yetenekleri ve Kolaylaştırma Teknolojileri” isimli üçüncü 6G teknik incelemesini yayınladı. Rapor, 6G çerçevesini ve vivo uzmanlarının insanların hayatlarını 2030’un ötesinde şekillendireceğine inandıkları teknolojileri derinlemesine inceliyor. 

Vivo Bağlantı Araştırma Enstitüsü Lideri Qin Fei, “Dünyanın önde gelen akıllı telefon satıcılarından biri olarak, son teknolojiye sahip 5G akıllı telefonları uygun fiyatlı ve erişilebilir hale getirerek tüketicileri güçlendirmeye kararlıyız. Tıpkı vakitte, geleceğin teknolojisi olan 6G için çalışmalarımız da sürat kesmeden gelişme kaydediyor. Ar-Ge’nin ön saflarında yer alan şirketimiz, 6G dünyasının neye benzeyebileceğini ve oraya ulaşmak için hangi teknolojileri geliştirmemiz gerektiğini keşfetmeye devam ediyor.” diyerek 6G’nin gelişimine Vivo olarak kendilerini adadıklarını lisana getirdi. 

6G MAKİNELER İLE İNSANLARI BİRBİRİNE BAĞLAYACAK

Vivo’nun gerçekleştirdiği tahlile nazaran 6G teknolojisi ile bağlantının, hesaplamanın ve algılamanın tek bir sistemde birleştirilmesi planlanıyor. Entegre bir 6G ağının sadece insanları insanlara bağlamakla kalmayıp, birebir vakitte insanları makinelere ve makineleri makinelere bağlayarak orijinal bir dijital dünya yaratmaya yardımcı olacağı ön görülüyor. Böylelikle 2030 yılına kadar yüz milyarlarca aygıtın birbirine bağlanması bekleniyor.

Vivo 5G standart uzmanı, Rakesh Tamrakar, “6G, yeni jenerasyon bağlanabilirliği insanların hayatlarının her alanına getirmemize imkan sağlayacak. Daha fazla erişim teknolojisini entegre edecek, daha büyük bir fizikî alanı kaplayacak ve daha fazla hizmeti destekleyerek daha yeterli çekirdek yetenekler sağlayacak. 6G; sanayileri, ulaşımı, çalışma alanlarını ve konutları meselesiz bir formda birbirine bağlayarak, topluma büyük katkı sağlayacak” diye belirtti.

6G İLE KARMA GERÇEKLİK, HOLOGRAFİK VE DUYUSAL BAĞLANTI ÜZERE YENİ KAVRAMLAR HAYATIMIZA GİRECEK

6G, sürükleyici karma gerçeklik, holografik ve çok duyusal bağlantı üzere büsbütün yeni tecrübeleri hayatımıza entegre etmek ismine temel telekom hizmetlerini genişletiyor. 6G taşınabilir data kontağı hizmetleri kapasite, data suratı, gecikme mühleti, güvenilirlik ve başka birçok açıdan sürat kesmeden gelişmeye devam ediyor. Bu da bireylerin ve kesimlerin gereksinimlerini karşılamak için uçtan uca daha fazla esneklik ve uyarlanabilirlik ile müşteri yelpazesini genişletmeye ve hizmetlerin bedelini artırmaya yardımcı oluyor.

Vivo, yeni 6G hizmetlerini desteklemek ve algılama ile irtibatın entegrasyonunu sağlamak için yeni ağ fonksiyonlarının tanıtılması gerektiğine inanıyor. Bu nedenle 6G, taşınabilir ağ ve bilgi süreç, alanlar ortası data etkileşimi ve mahallî AI ağını birleştirecek yesyeni bir sistem mimarisi dizaynına muhtaçlık duyuyor.

İletişim temaslarını hücresel kablosuz ağlarda yeni bir fırsat alanına entegre eden 6G, ağ ve hava arayüzü verimliliğini düzgünleştiriyor, sistem esnekliğini arttırıyor ve maliyeti azaltıyor. Son derece düşük güçte gerçekleşen bu irtibat, terminal erişiminin önündeki pürüzleri azaltarak her yerden internete bağlanmasına imkan tanıyor. 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir