ABD’den Avustralya’ya askeri helikopter satışına onay

ABD Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Avustralya’ya mümkün 1,95 milyar dolarlık askeri helikopter satışına onay verdiği bildirildi.

ABD, Avustralya’ya askeri helikopter satışına onay verdi. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından yapılan açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Avustralya’ya beklenen 1,95 milyar dolarlık askeri helikopter satışına onay verdiği bildirildi.

Pentagon, Avustralya’nın 40 adet UH-60M Black Hawk tipi helikopter satın almak istediğini ve ana yüklenicinin Lockheed Martin firması olacağını söz etti. Pentagon’un Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı ise beklenen satış hakkında Kongre’yi bilgilendirdi.

Çin, Hint-Pasifik bölgesindeki varlığını artırmaya çalışırken, Avustralya son birkaç yıldır savunma harcamalarını artırıyor. Geçtiğimiz yıl Avustralya, ABD ve İngiltere’den nükleer denizaltı satın almak için bir mutabakat imzalamıştı.

Geçtiğimiz mayıs ayında ise ABD Dışişleri Bakanlığı, Avustralya’ya taşınabilir roketatarlar ile öteki müttefiklerine 3,1 milyar dolara varan çeşitli silah satışlarını onaylamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir