ABD uyardı: Hiçbir ülke bir nükleer santrali etkin bir savaş alanına çevirmemeli

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vedant Patel, Rusya’nın denetimindeki Ukrayna topraklarında bulunan Zaporijya Nükleer Santrali’ne ait yaptığı açıklamada, “Hiçbir ülke bir nükleer santrali etkin bir savaş alanına çevirmemeli. Rusya’nın santraldeki enerjiyi silahlandırmaya yahut öteki bir yere yönlendirmesine yönelik rastgele bir gayretine karşıyız” dedi.

Rusya’nın 4 Mart’ta denetimini ele geçirdiği Ukrayna topraklarındaki Zaporijya Nükleer Santrali’nin ulusal elektrik şebekesiyle temasının tarihte birinci kere kesildiğinin bildirilmesinin akabinde ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vedant Patel mevzuya ait açıklamada bulundu.

Patel, Zaporijya Nükleer Santrali’nde üretilen elektriğin haklı olarak Ukrayna’ya ilişkin olduğunu vurgulayarak, Rusya’nın santrali Ukrayna elektrik şebekesinden ayırma ve işgal altındaki bölgelere yönlendirme teşebbüsünün kabul edilemez olduğunu söz etti.

Santral etrafındaki çatışmalara değinen Patel, “Hiçbir ülke bir nükleer santrali faal bir savaş alanına çevirmemeli. Rusya’nın santraldeki enerjiyi silahlandırmaya yahut öbür bir yere yönlendirmesine yönelik rastgele bir eforuna karşıyız” dedi.

Santral bölgesinde olağandışı düzeyde radyasyon olduğuna dair hiçbir belirti olmadığına değinen Patel, tesisteki Ukraynalı çalışanın “cesaretini ve özverisini” takdir ettiğini lisana getirdi.

“CİDDİ BİR NÜKLEER OLAY”

Silah Denetiminden Sorumlu Devlet Müsteşarı Bonnie Jenkins ise yaptığı açıklamada, Ukrayna’yı işgal eden Rusya’nın tesisin güvenliğinden sorumlu olduğunu belriterek, “Onların Zaporijya nükleer santralindeki aksiyonları, sırf Ukrayna halkını ve etrafını değil, tıpkı vakitte komşu ülkeleri ve tüm memleketler arası toplumu da tehdit edebilecek önemli bir nükleer olay riski, tehlikeli bir radyasyon salınımı oluşturuyor” dedi.

Jenskins, “Rusya, Zaporijya Nükleer Santrali’nin denetimini Ukrayna’ya geri verir ve Ukrayna’nın hâkim topraklarından büsbütün çekilirse, radyasyon salınımı riski neredeyse büsbütün ortadan kaldırılabilir” sözlerini kullandı.

NÜKLEER SANTRALİN ELEKTRİK ŞEBEKESİYLE İRTİBATI BİRİNCİ SEFER KESİLDİ

Ukrayna Devlet Nükleer Güç Şirketi Energoatom tarafından yapılan açıklamada, Avrupa’nın en büyük nükleer santrali olan Zaporijya Nükleer Santrali’nin çalışan son iki reaktörünün yakınlarındaki yangınlar nedeniyle nükleer santrali şebekeye bağlayan elektrik sınırlarının ziyan gördüğü bu nedenle ulusal elektrik şebekesiyle kontağının kesildiği aktarılmıştı.

Santralin ulusal elektrik şebekesiyle temasının tarihte birinci defa kesildiği vurgulanan açıklamada, “Böylece, (Rusların) hareketleri, santralin elektrik şebekesinden büsbütün ayrılmasına neden oldu. Santral tarihinde bir ilk” denilmişti.

Uluslararası Atom Gücü Ajansı (UAEA) tarafından yapılan açıklamada ise, santrale elektrik arzının günün ilerleyen saatlerinde yine sağlandığı aktarılarak, “Ukrayna UAEA’ya Zaporijya Nükleer Santrali’nin gün içinde en az iki sefer elektrik sınırıyla kontağını kaybettiğini, lakin şu anda tekrar açık olduğunu söyledi” denildi.

Zaporijya Nükleer Santrali’nin 6 nükleer reaktörü ve 5 bin 700 megavat-saat elektrik üretim kapasitesi bulunurken, santral Ukrayna’daki toplam elektriğin yüzde 20’sini sağlıyor.

BIDEN, UKRAYNA’YA TAKVİYESİNİ YİNELEDİ

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, ABD Lideri Joe Biden’ın Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy ile telefon görüşmesi yaptığı belirtildi. Görüşmede, Biden’ın ABD’nin Ukrayna’ya dayanağını yinelediğini belirtildi.

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, “Başkan, dün açıklanan yaklaşık 3 milyar dolarlık silah ve teçhizat duyurusu da dahil olmak üzere, kendilerini Rus saldırganlığından muhafazaları için ABD’nin Ukrayna’ya verdiği dayanağı yineledi. Ukrayna’yı bu hafta bilhassa değerli bir Bağımsızlık Günü olarak kutladığı için tebrik etti” dedi.

Jean-Pierre, Biden ve Zelenskiy’nin Rus denetimindeki Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki durumu tartıştıklarını ve idarenin bölgenin etkin bir savaş bölgesi olmaması gerektiği tarafındaki görüşünü yinelediğini kaydetti.

“RUSYA’YI SAVAŞ HATALARINDAN SORUMLU TUTMANIN EHEMMİYETİNİ TARTIŞTIK”

Biden ile görüşmesinin akabinde açıklama yapan Zelenskiy ise, “Biden ile mükemmel bir görüşme gerçekleştirdik. ABD’nin Ukrayna halkına güvenlik ve finans alanındaki sarsılmaz dayanağı için teşekkür ediyoruz. Ukrayna’nın saldırgana karşı zafere giden yolda atacağı öbür adımları ve Rusya’yı savaş hatalarından sorumlu tutmanın kıymetini tartıştık” açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir