“6 milyon kişinin 30 milyar liralık borcu tasfiye edilecek”

Dar gelirli vatandaşların icra ve haciz meselesini çözmek için hazırlandığı belirtilen iki iktisat paketinde 6 milyona yakın vatandaşın yaklaşık 30 milyar lira fiyatındaki icralık borcunun tasfiye edileceği kaydedildi. 

NTV’nin Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den aldığı bilgiye nazaran, elektrik, su, doğalgaz, telefon üzere temel gereksinimlere ilişkin mukavelelerden kaynaklanan borçları devlet üstlenecek.

Buna nazaran, 5 milyona yakın ailenin 2 bin liraya kadar olan borcu icradan düşecek.

Bu maksatla ailelerin borçlu olduğu şirketler, icraya verdikleri alacaklarını muhasebe kayıtlarında masraf olarak gösterecek ve vergiden düşecek.

Böylece bu kapsamdaki vatandaşların borcu kamu maliyesinden karşılanmış olacak.

Paketin ikinci ayağını ise takibi varlık idare şirketleri tarafından yapılan icradaki borçlar oluşturacak.

Bir milyona yakın vatandaşın varlık idare şirketlerine devredilmiş 2 bin 500 liraya kadar olan icra takibindeki borçlarını devlet üstlenecek.

“Vatandaşlar 30 milyar liraya yakın icra borç yükünden kurtulacak”

NTV’nin haberine nazaran, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati düzenlemeye ait şu sözleri kullandı: 

“Kamu maliyesine kıymetli bir yük getirmeden bu borçların tasfiyesini amaçlıyoruz. Bu borçlarda varlık idare şirketleri ve işletme hesabına nazaran defter tutan şirket yahut kurumlar alacaklı tarafı oluşturuyor. Borçlular ise gerçek kişi. Vatandaşlar 30 milyar liraya yakın icra borç yükünden kurtulacak. Bu sayede global ekonomik kriz ve salgının en fazla etkilediği alt gelir seviyesindeki vatandaşların icralık borçlarının tasfiyesi gerçekleşecek.” 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir