Zeki Müren vefatının 26’ncı yıl dönümünde kabri başında anıldı

‘Sanat Güneşi’ olarak tanınan Zeki Müren, vefatının 26’ncı yılında Buyruk Sultan Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı. Programa Türk Eğitim Vakfı (TEV) Bursa Şubesi Yürütme Heyeti Lideri Mehmet Çalışkan, Zeki Müren’in yeğeninin eşi İlknur Güner ve Bursa Zeki Müren Hoş Sanatlar Lisesi öğrencileri de katıldı.

“GENÇLERİN ONUN MÜZİKLERİNİ SÖYLEDİĞİNİ DUYDUĞUMDA MEMNUN OLUYORUM”

İlknur Güner, Zeki Müren’in halkını seven, sayan, zarafetiyle, duruşuyla, özverisiyle, mertliğiyle halkın gönlünde taht kurmuş bir sanatçı olduğunu belirterek, “Bunun bir nedeni, onun ülkesini ve halkını çok sevmesi, gençlerini çok sevmesi, askerini çok sevmesi, vatanını çok sevmesi. Bütün bunlar halktan karşılık buldu. Ülkemizde bir araştırma yapılsa, en sevilen bireylerin başında Zeki Müren geliyor. Zeki Müren ile olmak çok hoş bir his. Onun o güç koşullarda başardıklarını ve elde ettiği tüm birikimleri de güzide 2 kuruma bırakarak bu gençlerin önünü açması, bizim gurur duyduğumuz bir olaydır. Biz Zeki Müren’i çok seviyoruz. Türkiye çok seviyor. O denli varsayım ediyorum ki Zeki Müren vefat ettiğinde ilkokul çağında olan babaların çocukları da onu çok seviyor. Ben gittiğim yerlerde gençlerin onun müziklerini söylemesini duyduğumda çok memnun oluyorum. O denli düşünüyorum ki Türkiye var epey, Zeki Müren var olacak ve Zeki Müren sevgisi hiç bitmeyecek” dedi.

“SANAT GÜNEŞİMİZDİ, EĞİTİM GÜNEŞİMİZ OLDU”

Zeki Müren’i rahmetle ve minnetle andığını lisana getiren Türk Eğitim Vakfı Bursa Şubesi Yürütme Heyeti Lideri Mehmet Çalışkan, “Değerli bağışçımız sanat güneşimiz, Zeki Müren’i kaybetmemizin üzerinden tam 26 yıl geçti. Sanat güneşimizdi, eğitim güneşimiz oldu. Kendisini rahmet ve minnetle anıyoruz. Ülkemizin gelmiş geçmiş en sevilen ve en değerli sanatkarlarından Zeki Müren’in anıları kalplerimizdeki yerini birinci günkü canlılığıyla korurken, bağışları sonsuzluğa uzanıyor. Bugün TEV olarak Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı ile birlikte kendisi ismine açılan fonlar aracılığıyla başarılı ve gereksinim sahibi gençlerimize eğitim takviyesi sağlıyoruz. Mehmetçik ailesine de yardım elini uzatıyoruz. Sanat güneşimiz Zeki Müren’in vefatının akabinde oluşturulan Türk Eğitim Vakfı Zeki Müren Burs Fonu’ndan bugüne kadar yaklaşık 4 bin öğrenciye burs imkanı sağladık. 2022-2023 eğitim öğretim yılı içerisinde de yaklaşık 202 üniversite öğrencisine bin 325 lira burs vereceğiz. Türk Eğitim Vakfı bütün bu hizmetleri yaparken merhum büyük sanatçı Zeki Müren üzere gönlü aziz hayırsever bağışçılarımızın takviyesiyle başarmıştır” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir