YouTube tarihinin en büyük dolancılığı! 23 milyon dolar çaldılar

Terana ve Batista isminde iki kişinin kurduğu MediaMuv isimli medya şirketi, çeşitli Latin müzik müziklerinin ve bestelerinin haklarına sahip olduğunu argüman ederek YouTube’da 2017’den bu yana 50 binden fazla telif hakkına sahip olduğunu sav ederek toplamda 23 milyon dolarlık vurgun yaptı.

YouTube, sanatçıların dijital telif haklarını yönetmesine yardımcı olması gayesiyle AdRev isimli bir firmanın hizmetlerinden yararlanıyor. MediaMuv, müziklerin kendilerine ilişkin olduğunu kanıtlamak için uydurma evrak oluşturdu ve AdRev’e bu evrakları gönderdi.

Belgeleri onaylayan AdRev, MediaMuv’un telif fiyatı toplamasına yardımcı olmakla kalmadı, birebir vakitte Terana ve Batista’ya YouTube’un CMS’sine (içerik idare sistemi) direkt erişim sağlayarak telif haklarını kendi başlarına talep edebilmelerini de sağladı.

Teran ve Batista’nın dört yıllık telif hakkı soygunu, ABD’de gelir yönetimi alanında faaliyet gösteren bir devlet dairesi olan IRS’den gelen bir soruşturmanın akabinde geçen yılın sonlarında ortaya çıktı. İkili toplamda elektronik dolandırıcılık, kara para aklama ve ağırlaştırılmış kimlik hırsızlığı suçlamalarıyla yargılanacak.

Duruşması Kasım’da olan Teran hatasız olduğunu savunuyor. Öte yandan Batista ise soruşturma hakkında iş birliğine gitti. Sonuç olarak, Batista, planlarını nasıl uyguladıklarının ayrıntılarını yetkililerle paylaştı. Duruşmanın sonucu merakla bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir