Erdoğan: Misafir ettiğimiz sığınmacıların çocuklarının kendi evlatlarımızdan ayrı tutmuyor, her türlü eğitimi veriyoruz

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, BM’de yaptığı konuşmada “Ülkemizde konuk ettiğimiz sığınmacıların çocuklarının kendi evlatlarımızdan farklı tutmuyor, her türlü eğitimi veriyoruz” dedi. 

Birleşmiş Milletler Vesayet Kurulu’nda düzenlenen “Eğitimin Dönüştürülmesi Zirvesi”nde açıklamalarda bulunan Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle: 

“Öğretimin tüm kademelerini evlatlarımıza büsbütün fiyatsız sunan bir ülkeyiz. Derslik sayılarımızın artırılmasından öğretmen atamalarına, fiyatsız ders kitaplarından ekonomik koşulları kısıtlı ailelere dönük ailelere yardıma kadar her alanda eğitimi güçlendirme çabasındayız.

4+4+4 eğitim reformuyla birlikte ülkemiz genelinde okullaşma oranlarını yükselttik. Kız çocuklarımızın eğitimini teşvik ederek, okullaşma oranını yüzde 90’ların üzerine çıkardık. 5 yaş üstü çocuklarının okullaşmasını yüzde 93’e çıkardık. Önümüzdeki periyotta bunu yüzde 100’e ulaştırmayı hedefliyoruz.

Uluslararası mesleksel ve yeterlik kurumlarını hayata geçirdik. Üzerinde titizlikle durduğumuz bir başka bahis mesleksel eğitimdir. Üreterek öğrenme yaşında mesleksel kurumlarla sanayi kurumlarımız ortasında yakın işbirliği tesis ediyoruz. Milletlerarası mesleksel ve teknik anadolu liselerini hayata geçirdik.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir