Vatandaşların ‘arsenik’ kuyruğu! İnanmadılar, zehri içmeye devam ediyorlar!

Merkeze bağlı Andon olarak bilinen Küçükçayır köyünün turizm destinasyon projesi çerçevesine alınmasının akabinde Andon suyu olarak bilinen suyun bu destinasyon içerisine alınması maksadıyla tahlili yapıldı.

Yapılan tahlilde sudaki arsenik oranı 27 kat fazla çıktı. Bunun üzerine Vilayet Sıhhat Müdürlüğü takımları tarafından suyun yanına tüketilmesinin sıhhate uygun olmadığı istikametinde ihtar levhası asıldı.

Yıllardır şifalı diye içilen hayrata Rize Vilayet Sıhhat Müdürlüğü tarafından asılan “Bu suyun içilmesi sıhhat açısından uygun değildir” yazısı bir müddet sonra kimliği meçhul kişi yahut bireyler tarafından yerinden söküldü. Bölge halkı Andon suyu olarak bilinen suyun zehirli olmadığını, yıllarca buradan içilen suyun hiçbir beşere ziyan vermediğini inatla savunurken, suyun aktığı bölgede toplanan vatandaşlar yansılarını suyu içmeye devam ederek gösterdi.

“BİZ BU SUDA ARSENİK FALAN OLDUĞUNA İNANMIYORUZ”

İnsanların 150 yıldır ‘zehirli’ denilen sudan içtiğini, daha evvel bu türlü bir şeyin ortaya çıkmadığını tabir eden bölgedeki işletme sahiplerinden Şemsettin Manavracı “Bu suyun böbrek taşlarına, kuma, egzamaya yeterli geldiği raporda yazılı. Bayan hastalıklarına uygun geldiği de yazılı. Biz 40 yıldır işletmeciyiz. Bugüne kadar hiç bu türlü bir şey kelam konusu olmadı. Artık bir anda bu türlü bir şey çıkması bizi üzdü. Buraya 24 saat gidip gelen beşerler oluyor. Çok büyük reaksiyon oldu. Birisi de gelip tabelayı almış buradan. Kimin aldığını da bilmiyoruz. 5-10 yıl evvel bize baskı yaparak burayı bizim elimizden almak istediler. O baskıya boyun eğmedik, artık de bu türlü bir şey oldu. Biz bu suda arsenik falan olduğuna inanmıyoruz. Şayet varsa 150-200 yıldır neden insanlara söylemediler. 150 yıldır bu su burada akıyor, burada ölen olmadı. Bugüne kadar ne öleni gördük ne ziyan göreni duyduk. Burada bir oyun dönüyor fakat anlamış değiliz. Gerçeğin ortaya çıkmasını istiyoruz. Biz bu analizin gerçek olduğuna inanmıyoruz ve öteki bir vilayette analiz yapılmasını istiyoruz” dedi.

“BU SU 1972’DE ANALİZ EDİLMİŞ VE ANALİZLERDE HİÇBİR EZA OLMADIĞI TESPİT EDİLMİŞ”

Yapılan analizler sonucunda içerisinde 10 mikrogram/litre arsenik olması gerekirken 27 kat fazla; yani 273,43 mikrogram/litre çıkan suyun 50 yıl evvel de analiz edildiğinin altını çizen Hüseyin Yıldırım ise “Bu su 1972’de analiz edilmiş ve analizlerde hiçbir kahır olmadığı tespit edilmiş. Artık buraya gelip bu suyun arsenikli olduğunu tespit etmişler. Bizde buna inanmıyoruz. Bizim derelerimize, doğal sularımıza dokunulmasını talep etmiyoruz. Bu tip sodalı su dediğimiz sulardan bölgemizde çok var. Bu sularımızın yaşlı insanlarımıza şifa getirdiğini biliyoruz. Büyüklerimiz bu sudan daima içti, şimdiye kadar bir şey olmadı. Biz bir rant için buraya müdahale edildiğini düşünüyoruz. İlerisinde hiçbir yerleşim yeri olmadığı için katkı olabileceğini düşünmüyoruz. Biz bu suya müdahale edilmesini talep etmiyoruz. Daha güzel bir yerden analiz alınıp tekrar inceleme yapılmasını istiyoruz. Bu suyu alıp buradan konuta getirmeye kalktığımızda suyun buradaki tadı ile birebir olmadığını biliyoruz. Biz bu sudan içiyoruz ve içmeye de devam ediyoruz. Bölge insanı da içmeye devam ediyor. Bu bölgedeki beşerler bu suyla mutlu” sözlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir