İranlı milli sporculardan marşlı protesto

Sosyal medyada bu manzaralar, İranlı sportmenlerin ülkede sekiz haftadır devam eden hükümet zıddı protestolara dayanağı olarak yansıtıldı.

Sosyal medyada yayımlanan görüntülerde İranlı atletler ve teknik takımın Hindistan maçı öncesi çalınan marşa eşlik etmediği görülüyor.

Bir Twitter kullanıcısı bu imajları “İran ulusal sutopu grubunun en radikal hareketlerinden biri. Atletlerin İran halkına takviye verdiğini biliyoruz ve bunu takdir ediyoruz” dedi.

Geçen hafta da Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenlenen bir turnuvada İran plaj voleybolu takımının oyuncuları ulusal marş çalınırken sessiz kalmıştı.

İran ekibi oyuncuları Brezilya’yı yenip şampiyon olmalarına rağmen sevinç gösterisinde bulunmamış ve kutlama yapmamıştı.

Said isimli bir oyuncu ise sayı yaptıktan sonra, elleriyle saçını keser üzere yapmıştı.

İran’da Mahsa Amini isimli 22 yaşındaki bir bayanın başörtüsünü düzgün takmadığı gerekçesiyle ahlak polisince gözaltına alınmasından üç gün sonra hayatını kaybetmesiyle başlayan protestolar sekizinci haftasına girdi.

Amini’nin hayatını kaybetmesinden sonra İran ve öbür ülkelerde pek çok bayan, saçlarını kestiği ya da başörtülerini yaktığı görüntüler paylaşmıştı.

İran İnsan Hakları Örgütü’ne nazaran, şimdiye kadar 137 kentte 877 protesto aksiyonu düzenlendi.

Kuruluş, bu hareketlerde 50’si çocuk 321 protestocunun ve 46 güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiğini söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir