Ukrayna’dan Türkiye’ye bir talep daha: 13 Haziran’da göndermişler

Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaş 24 Şubat’tan beri devam ederken son haftalarda kıvılcımlanan tahıl krizi de büyüyor… Ukrayna’nın geçen hafta Türkiye’den “Rus gemisine el koyun” talimatı vermesinden sonra yeni evraklar ortaya çıktı.

Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaş devam ederken, Rusya’nın ele geçirdiği Karadeniz’e kıyısı olan limanlardaki tahılların akıbeti hala tartışılmaya devam ediliyor… Milletlerarası kamuoyunun “büyük bir besin krizini tetikleyebilir” ihtarını yaptığı ve taraflara itidal davetlerinin geldiği bir periyotta Ukrayna, iki ülke ortasında arabuluculuk yapmaya çalışan Türkiye’ye talepte bulunmuştu.

Geçen hafta Ukrayna, Türk yetkililere davette bulunarak, “Berdyansk’tan alınan tahılları taşıdığı öne sürülen Zhibek Zholy’e el konulmasını istemişti. Türk makamlar da Türk karasularına giren gemide inceleme başlatmıştı.

TÜRKİYE’YE MEKTUP 13 HAZİRAN’DA GİTTİ

Bu gelişmeden kısa bir mühlet sonra İngiliz haber ajansı Reuters dikkat cazip bir gelişmeyi kamuoyuna duyurdu. 13 Haziran’da yazıldığı ortaya çıkan dokümanlarda Ukrayna’nın Türkiye’ye “üç farklı Rusya bandıralı gemi” için soruşturmada yardım edilmesini istediği ortaya çıktı. Resmi evraklarda, bu gemilerin Herson üzere bölgelerden çalınan tahılları taşıdığı düşünüldüğü belirtildi.

Reuters’ın ele geçirdiği evraklarda bu gemilerin Nisan ve Mayıs ayında Sivastopol’deki tahıl ambarından yola çıktıkları ve Türkiye’ye gerçek ilerledikleri kaydedildi. Kuru yük gemilerinin isminin Mikhail Nenashev, Matros Pozynich ve Matros Koshka olduğu da belirtildi. Gemilerin Batı’nın yaptırım uyguladığı Rus devlet şirketi United Shipbuilding Corporation’ın bir uzantısı olduğu da belirtildi.

TAKİP SİSTEMLERİNİ KAPATTILAR

Eğer Ukrayna’nın bu savı yanlışsız çıkarsa bölgedeki kriz derinleşir. Çünkü Ukrayna savaşın başladığından beri Moskova idaresinin tahıllara el koyduğunu argüman etmişti. Rusya ise o periyottan beri savları yalanlıyor.

Reuters’a konuşan bir Türk diplomatik kaynak ise Kiev’in bu savları Ankara ile paylaştığını ve iki ülke ortasında işbirliğinin devam ettiğini lisana getirdi. 13 Haziran’da hazırlanan dokümanlarda, Ukraynalı yetkililer bahsi geçen gemilerden en az ikisinin Sivastopol’deki limana girmeden evvel takip sistemlerini kapattığı da belirtiliyor.

Reuters, gemilerden biri olan 169 metrelik Mikhail Nenashev’in İskenderun’da olduğuna dikkat çekerken ajans geminin altın sarısı, tahıl gibisi bir kargo taşıdığını da öne sürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir