Kabuklu fındık alım fiyatları açıklandı

TMO’dan yapılan açıklamada, fındık üreticilerinin depolama ve finansman muhtaçlıklarının karşılanması ile pazarlama kaynaklı yaşanabilecek ıstırapların giderilmesi hedefiyle TMO kabuklu fındık alım fiyatlarının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından hasat periyodu öncesinde açıklandığı belirtildi.

Açıklamada şu bilgiler verildi:

“2022/2023 dönemi kabuklu fındık alım fiyatları %50 sağlam iç fındık temeline nazaran;

Giresun kalite için 53,00 TL/Kg,

Levant kalite için 52,00 TL/Kg,

Sivri kalite için ise 51,00 TL/Kg’dır.

Bakanlığımızın üreticilere vereceği takviye ödemeleri (alan bazlı, mazot ve gübre) ile birlikte düşünüldüğünde ortalama fiyat 54,00 TL/Kg olacaktır. Ayrıyeten yüksek randımanlı fındığa geçmiş yıllarda olduğu üzere randıman farkı ek edilecektir.

RANDEVULAR 15 AĞUSTOS’TA BAŞLIYOR

TMO; fındık alımları konusunda her türlü teknik altyapı, depolama, işçi ve finansman hazırlıklarını tamamlamıştır. Kabuklu fındık alımlarına 22 Ağustos’ta başlanacak olup alımlar evvelki yıllarda olduğu üzere randevulu yapılacaktır. Üreticilerimiz 15 Ağustos’tan itibaren TMO iş yerleri ile www.tmo.gov.tr adresi üzerinden randevularını alabilecektir. Üreticilerimizin TMO’ya eser teslim ederken rutubetten ötürü eza yaşamamaları için eserlerini kurutmaya azami ihtimam göstermeleri gerekmektedir. Yeni hasat dönemi ve kabuklu fındık alım fiyatları üreticilerimize güzel olsun.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir