Ukrayna tahılının limanlardan çıkışı için yeni rota belirlendi

Ukrayna limanlarından yola çıkacak ve tahıl taşıyacak ticari gemiler için yeni rota bugün yürürlüğe girdi.

Müşterek Uyum Merkezi, Karadeniz Tahıl Teşebbüsü kapsamında Ukrayna’nın limanlarından yola çıkacak ve tahıl taşıyacak ticari gemiler için yeni bir rota açıkladı.

Birleşmiş Milletler Enformasyon Merkezi’nden yapılan açıklamaya nazaran, yeni rota 320 deniz mili uzunluğunda ve Ukrayna’nın Odessa, Çornomorsk, Pivdennyi/Yujnıy limanlarını Türk karasularındaki kontrol alanlarına bağlıyor. Bu rotanın bir kesimini oluşturan insani deniz yolu koridoru, Ukrayna karasuları sonundan en güneydeki noktaya kadar uzanıyor. Güzergah bugün prestijiyle yürürlüğe girdi.

İlk üç haftalık operasyonların akabinde belirlenen yeni rota, insani deniz yolu koridorundan daha kısa geçişe ve denizcilik sanayisi için daha kolay planlamaya imkan tanıyor.

Rota üzerinde, insani deniz yolu koridorundan geçerken, teşebbüse katılan ve koridordan geçen rastgele bir gemiye 10 deniz mili yarıçapında hiçbir askeri gemi, uçak yahut insansız hava aracı yaklaşamayacak. Yeni koordinatlar, milletlerarası navigasyon sistemi NAVTEX aracılığıyla dağıtılmış bulunuyor.

Müşterek Uyum Merkezi prosedürleri gereği, koridordan geçerken provokasyon yahut tehditlerle karşılaşan rastgele bir ticari geminin durumu derhal merkeze rapor etmesi gerekiyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir