Türkiye’nin rüzgarına 2023’te 1 milyar dolar yatırım bekleniyor

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Lideri İbrahim Erden, TÜREB tarafından organize edilen Türkiye Rüzgar Gücü Kongresi 2022 (TÜREK 2022) kapsamında yaptığı değerlendirmede, yıl sonunda 12 bin megavata yaklaşan rüzgar enerjisi kurulu gücünün, yeni yılın birinci çeyreğinde 12 bin megavatı aşacağını söyledi.

Türkiye’deki rüzgar enerjisi kurulu gücüne evvelki yıllarda 1860 megavatlık rekor suram ek edildiğini anımsatan Erden, finansman, insan kaynağı, mühendislik gücü, ekipman üretimi ve tüm bunların efektif kullanımı ile yıllık 3 bin megavat heyetimin sağlanabileceğini aktardı.

Erden, güç krizinin yaşandığı bu devirde elektrik fiyatlarının yükseldiğini ve elektriğe gereksinimin arttığını söz ederek, şöyle dedi:

“Türkiye’de önümüzdeki yıl sonunda benim varsayımım bin megavata yakın ek edecek. Bunun yatırım karşılığı yaklaşık 1 milyar dolar düzeyinde. Bizim hesaplarımız onu gösteriyor. Lisanssızda geçmişten alınmış 40-50 megavat var, yetişirse onun da dayanağı olur. Şu anda elimizde olmayan finans şartları sebebiyle rekor kurulumlar gerçekleştiremiyoruz. Dünya genelinde elektriğe gereksinim var. Fakat kâfi yatırım için finansal kaidelerin da uygun olması gerekiyor. Türkiye’de yatırımcı kurallarını zorluyor. 3 bin megavatı zorlayacak kadar çok finansal gücü karşılayacak yatırımcı yok. Lakin yeniden de projeler için ihracat kredileriyle yatırımcılar kısmen rahatlayabilir, Almanya, Danimarka, İspanya ve Çin üzere ülkelerin kredileri var. Oradan ekipman getirdiğinizde finansmana ulaşabiliyorsunuz. Bunların faiz azaltmaya dayanağı olabilir. Yatırımı kolaylaştırabilir.”

“YIL SONU İHRACAT GAYESİ 1,5 MİLYAR AVRODAN FAZLA”

Erden, geçmişe nazaran teknolojinin gelişmesiyle ekipmanların boyutlarının büyüdüğünü, buna paralel alt yapı imkanlarının geliştirilmesi gerektiğini anlattı.

Türkiye’nin birinci ürettiği rüzgar gücü kanatlarının 50-60 metre, artık ise 80 metreden fazla olduğuna işaret eden Erden, şunları kaydetti:

“Sadece kanat değil, yenilenebilir güç kesiminde bu türlü büyük ölçekli yapıların üretilmesi yanında taşınması da değer kazandı. Yapıldığı yerin şartları, ana yola bağlanması vakit geçtikçe değişiyor ve geliştirilmeye gereksinim duyuyor. Lojistiğin geliştirilmesi bu açıdan kıymetli. Dünyanın her tarafına istediğiniz kalem eseri gönderebilirsiniz, lojistik düşünceniz olmazsa. Gelişmiş lojistik alt yapı kıymetli ihracat kayıplarının azaltmasında kritik rol oynuyor. 2022 sonu için rüzgar gücü ekipman ihracatının 1,5 milyar avroyu aşacağını varsayım ediyoruz. 2023’te ihracat ölçüsü yüzde 10 artabilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir