Türkiye’nin ilk döngüsel mağazası Nivogo Akasya’da açıldı

Açılış günü Nivogo Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tunahan Kafa’nın moderasyonuyla düzenlenen döngüsel dönüşüm panelinde, marka Kurucu Ortağı Arnas Akbaş ve Türk İşi Minimalizm’in kurucusu Hale Acun Aydın konuşmacı olarak yer aldı. Açılışta sürdürülebilirliğe ve döngüsel dönüşüm hareketine dayanak veren ünlü isimler bir ortaya geldi.

Türkiye’nin öncü döngüsel dönüşüm hareketi Nivogo, kullanıcılardan ve marka ortaklarından aldığı eserleri yenileyerek ömürlerini uzatıyor ve döngüsel iktisada geri kazandırıyor. Bu sayede kullanıcılara daha sürdürülebilir ve şuurlu bir alışveriş tecrübesi sunuyor.

Nivogo faaliyete başladığı 2021 yılı başından beri markaların farklı sebeplerden ötürü kullanıcılarıyla buluşamamış 300 binden fazla moda eserini yeniledi. Bu eserler ortasında yalnızca barkodu eksik olduğundan ötürü imhası beklenen eserler, çiftleri kaybolmuş ayakkabılar, teşhir eserleri, iadeler ve süratli moda tesiriyle satılamayıp askıda kalmış eski dönem kıyafetler de yer alıyor. Nivogo tüm bu eserleri döngüsel iş modeline nazaran geliştirdiği teknolojik altyapısıyla Gebze’de yer alan Türkiye’nin birinci ve en büyük Yenileme Merkezi’nde, gelen her eserin gereksinimlerine özel, farklı bir NivoKod vererek tekilleştiriyor, her birine eşsiz bir NivoKod tanımlanan eserlerin döngüsel dönüşüm rotasını belirliyor. Böylelikle gelen her eserin evvel yenileme gereksinimleri tespit ediliyor daha sonra gerekli müdahaleler gerçekleştirilerek yenileniyor. Yenileme süreçleri tamamlanan, dezenfekte edilen ve Nivogo’nun kendi geliştirdiği yapay zekâ temelli fiyatlandırma teknolojisi ile yine fiyatlandırılan eserler paketlenerek satışlarının yapılacağı noktalara transfer ediliyor. Bu biçimde Nivogo; eserlerin ömürlerini uzatarak milyarlarca litre su israfının, binlerce ton karbon emisyonunun ve imha edilecek milyonlarca eserin önüne geçiyor.

Nivogo, 15 Ağustos’ta Akasya’da açılan Türkiye’nin birinci Döngüsel Mağazası ile yenileme merkezinde sürece aldığı eserler ortasına artık kullanıcıların gereksinim duymadıkları eserlerini de ekleyecek. Fatura, sertifika yahut satış evrakı üzere bir doküman ile yepyeniliği kanıtlanabilen eserlerini Nivogo Akasya’ya getirenler döngüsel dönüşüm hareketinin bir kesimi olabilecek. Dolaplarını Nivogo ile temizleyen kullanıcılar Nivogo mağazalarında geçerli olacak NivoPuan kazanarak mağaza içindeki yenilenmiş eserlerden alışveriş yapabilecek.

Moda Kesimindeki Çarpıcı Gerçekler Konuşuldu!

Açılışın takibinde Akasya ortak alanında gerçekleşen döngüsel dönüşüm panelinde moda bölümündeki çarpıcı gerçekler konuşuldu. Nivogo Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tunahan Kafa’nın moderasyonuyla gerçekleşen panelde, Nivogo Kurucu Ortağı Arnas Akbaş ve Türk İşi Minimalizm’in kurucusu Hale Acun Aydın konuşmacı olarak yer aldı. Panelde günümüzde moda dalının tabiata verdiği zararın önlenmesinde sürdürülebilir ve döngüsel iş modellerinin kıymeti, Nivogo’nun küçük bir atölyeden başlayarak, Türkiye’nin birinci döngüsel mağazası Nivogo Akasya’ya kadar uzanan seyahati konuşuldu. Türk İşi Minimalizm’in kurucusu Hale Acun Aydın ise, kendi tecrübelerinden yola çıkarak, dinleyicilerle sürdürülebilir hayat seyahatini ve Nivogo’nun varlığının sürdürülebilir âlâ bir gelecek için değerini paylaştı. Marka Kurucu Ortağı Arnas Akbaş, moda kesimindeki gerçeklerden bahsetti. ‘’Bir yılda üretilen giysi eseri sayısı 100 milyar parçayı bile geçmiş durumda. Her yıl 100 milyar eser üretilirken 85 milyar eser ise farklı sebepler yüzünden imha edilmek durumunda kalıyor. Her saniye ortalama bir çöp kamyonu dolusu kadar dokuma eseri ya çöplüklere bırakılıyor ya da yakılarak imha ediliyor. Bu durumun en acı kısmı ise imha edilen bu eserlerin yaklaşık %30’unun daha kullanıcıya dahi ulaşamamış eserler olması. Nivogo’yla ayda 100 bine çıkan eser yenileme kapasitesimiz ile modayı döngüselleştirip mevcut sıkıntıya sürdürülebilir yarınlar için tahlil bulmaktan memnunuz.”

Ünlü İsimler Bir Ortaya Geldi!

Açılış günü, sürdürülebilir bir dünyaya dayanak veren ünlü isimler bir ortaya gelerek, Türkiye’nin birinci Döngüsel Mağazası’nda Nivogo’nun hayata döndürerek iktisada kazandırdığı yenilenmiş eserleri ve döngüsel dönüşüm hareketini keşfetti.

Katılımcıları döngüsel dönüşüm hareketini birlikte güçlendirmeye davet eden, Nivogo Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tunahan Baş, Türkiye’nin birinci döngüsel mağazası Nivogo Akasya’dan bahsetti. ‘Ne yazık ki dolaplardaki kıyafetlerin %80’i kullanılmıyor ve atıl durumda bırakılıyor. Nivogo’yla dolaplarda kullanılmayıp dünyaya yük olan hiçbir eser kalmamasını istiyoruz. Bu eserleri Nivogo’yla yenileyip hayata döndürerek sonsuz döngüde yeni kullanıcılarıyla buluşmasını amaçlıyoruz. Türkiye’nin birinci döngüsel mağazası Nivogo Akasya’yı açarken de mağazamıza giren herkes; döngüsel dönüşüm hareketinin bir kesimi olduklarını hissetsin istedik. Vitrinlerimizde, mağaza içinde yarattığımız dizaynlarda ve iç mimaride de buna dikkat ettik. Bu döngüsel dönüşüm davetine birer döngüsel kahraman olarak kulak vermek bizim elimizde diyor, bugün sizleri, Nivogo Akasya’da döngüsel alışveriş tecrübesine bir adım atmaya ve daha sürdürülebilir yeterli bir dünya için döngüsel dönüşüm hareketimizi birlikte güçlendirmeye davet ediyoruz.’’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir