Türkiye’de satılan yaklaşık her 2 otomobilden biri SUV

Türkiye araba pazarında ocak-haziran periyodunda en çok tercih edilen gövde tipi SUV arabalar oldu.

Asfaltın yanı sıra farklı arazi şartlarında kullanılabilen SUV (Sport Utility Vehicle) arabalar, sürüş şartları bakımından varlıklı bir yelpaze sunuyor.

Geniş kabin ve bagaj hacmine sahip olan bu arabalar, kalabalık aileler tarafından da sıklıkla tercih ediliyor.

SUV arabaların, kent içinde kullanımı da giderek bir trend haline geliyor. Bilhassa yerden yüksek ve “kaslı” otomobilseverlerin gözdesi olan SUV’lar, bayan şoförler tarafından da daha fazla tercih edilmeye başlandı.

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği’nden (ODMD) derlenen datalara nazaran, Türkiye araba pazarında ocak-haziran periyodunda en çok tercih edilen gövde tipi yüzde 46 hisse ve 197 bin 927 adetle SUV oldu.

Böylelikle otomotiv pazarında satılan neredeyse her iki araçtan biri SUV olarak kayıtlara geçti.

SUV arabaları, yüzde 29,1 hisse ve 125 bin 185 adet satış sedan ve yüzde 22,7 hisse, 97 bin 529 satışla hatchback arabalar takip etti. Öteki yüzde 0,7’lik satışlar ise “MPV, CDV, spor ve station wagon” gövde tiplerinden oluştu.

SUV araba satışları yüzde 79,32 arttı

Ocak-Haziran 2022’ye nazaran, bu yılın ocak-haziran devrinde, sedan arabaların hissesi yüzde 36,1’den 29,1’e gerilerken, SUV’un hissesi yüzde 39,7’den yüzde 46’ya yükseldi. Hatchback gövde tipli arabaların hissesi da yüzde 22,2’den yüzde 22,7’ye çıktı.

Söz konusu periyotta SUV araba satışları yüzde 79,32 artış gösterdi.

Öte yandan, Türkiye’nin mobilite alanında hizmet veren global teknoloji markası Togg, 2 ayda gerçekleştirdiği satışlarla elektrikli SUV segmentinde pazar lideri olma başarısını gösterdi.

Togg, mayıs ve haziran aylarında 808 adet T10X’i kullanıcılara teslim ederek elektrikli C-SUV segmentinde yüzde 28,9’luk payla pazar lideri oldu. T10X, toplam elektrikli SUV pazarında da yüzde 15’lik pazar hissesi ile haziran sonu prestijiyle liderliğe yerleşti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir