Türkiye için gün sayan Chery Tiggo 8 Pro’nun detayları açıklandı

Çinli araba üreticisi Chery‘nin Türkiye’de kısa mühlet sonra satışa sunmayı planladığı modellerden birincisi olan Tiggo 8 Pro’nun ayrıntıları açıklandı.

Başarılı model, tam olarak 12 ADAS fonksiyonu ile donatılmış durumda olmasıyla öne çıkıyor. Uyarlanabilir Sürat Sabitleme (ACC), Art Çapraz Trafik Uyarısı (RCTA) ve Önden Çarpışma Uyarısı (FCW) üzere fonksiyonlar, kullanıcılar için çok istikametli bir akıllı güvenlik müdafaa çemberi oluşturmak üzere her türlü hava şartına yönelik sürüş senaryolarını kapsıyor.

RCTA sistemi

Günlük kullanımındaki en büyük zorluklardan biri geri hareket hareketleridir, zira dikiz aynasının her vakit kör noktaları bulunmaktadır. RCTA sistemi, tam bu noktada yardımcı olmak üzere devreye giriyor. Tiggo 8 Pro geri hareket yaparken, RCTA sistemi şoförün her iki yanı olmak üzere aracın ardındaki alanı algılamasına yardımcı oluyor ve sürücüyü dikiz aynasının kör noktasındaki araçlar/yayalar ve maniler konusunda bilgilendiriyor. Mümkün bir çarpışma riskinde RCTA sistemi alarm sesi çıkarırken, BMS ihtar simgesi ile kullanıcıyı uyarıyor.

Kör nokta algılama sistemi

Dikiz aynasının kör noktası trafikte şerit değiştirirken güvenlik riski oluşturabiliyor. Şoför, bilhassa otoyolda sağ şeritte geriden gelen aracı fark edemezse, milisaniyeler içinde bir kaza senaryosuyla karşılaşabilir. Kör Nokta Algılama (BSD) sistemi sayesinde TIGGO 8 PRO bu çeşit tehlikelerin önüne geçebiliyor. BSD, radar sensörleri aracılığıyla aracın art alanındaki kör noktayı izliyor. Sensör bir objenin yaklaştığını algıladığında, kör nokta görünmese bile tehlikeye karşı uyarmak için ilgili taraftaki aynada bir ışık sinyali beliriyor.

Ayrıca, park halindeyken kapıyı açarken gerideki kör nokta bir potansiyel riski beraberinde getiriyor. Chery Tiggo 8 Pro, Kapı açma uyarısı (DOW) sistemi ile donatılarak yollara çıkıyor. Bu sistem, art radarın aracın kör noktalarındaki hareketli gayesi gerçek vakitli olarak izliyor. Park halindeyken kapı açıldığında yaklaşmakta olan bir araç nedeniyle çarpışma riski tespit eden sistem bir ihtar tetikliyor. İkaz, dikiz aynasından gelen ışık sinyali ile veriliyor.

Önden çarpışma uyarısı ve otonom acil fren sistemi

Tiggo 8 Pro önden çarpışma uyarısı (FCW) sistemi ve otonom acil fren (AEB) fonksiyonu ile donatıldı. Sistem, öndeki araçla olan aralık yahut öndeki aracın suratına bağlı olarak, öndeki aracın acil durum freni yapması ve öteki beklenmedik durumlarla müsabakası durumunda geriden çarpma riski olup olmadığını belirliyor. Sistem şoföre çeşitli biçimlerde ikazlar gönderiyor ve bir çarpışmayı önlemek yahut bir çarpışmanın mümkün tesirlerini hafifletmek için gerektiğinde frenleri faal olarak uyguluyor.

Üstün güvenlik performansında Geriden Çarpışma Uyarısı (RCW) da hisse sahibi olmasıyla dikkat çekiyor. Düşük süratte ilerlerken yahut kırmızı ışıkta beklerken arttan bir aracın yüksek süratle yaklaşması halinde, Tiggo 8 Pro erken ihtar sistemi, erken ikaz emniyet kemerleri üzere pasif güvenlik kıymetlerini devreye sokuyor. Böylelikle arttan çarpma meydana gelmeden tedbir alınabiliyor.

Yarı otonom sürüş imkanı

Otoyolda uzun müddet araç kullanmak kaçınılmaz olarak yorgunluğa ve dikkat dağınıklığına neden oluyor. Tiggo 8 Pro, Uyarlanabilir sürat sabitleme (ACC) fonksiyonu ile aracı otomatik olarak öndeki aracı takip edecek ve durdurup tekrar harekete geçirecek formda denetim edebiliyor. Bu ortada, şeritten çıkma uyarısı (LDW) ve şeritte kalma yardımcısı (LKA) fonksiyonları birlikte çalışarak, aracı mevcut şeritte tutmak üzere sürücüyü destekliyor. Tiggo 8 Pro’da kullanıma sunulan ACC fonksiyonu 0-180 km/s sürat aralığında çalışıyor. Düşük süratlerde trafik sıkışıklığı asistanı (TJA) fonksiyonu ve yüksek süratlerde sürüş yardımcısı (ICA) fonksiyonu de sürücüyü destekliyor.

Sınıfının ötesinde etkin ve pasif güvenlik sistemleri

Tiggo 8 Pro Akıllı sürat sonu bilgisi (ISLI) ve Akıllı far denetimi (IHC) üzere akıllı teknoloji fonksiyonlarını de bünyesinde barındırıyor. ISLI, mevcut araç suratı, sürat sonunu aşması halinde sürücüyü uyarıyor. IHC ise farları dış ortam ışığına bağlı olarak otomatik olarak yönetiyor ve gece sürüşlerinde yahut tünellerde uzun ile kısa huzme ortasında geçiş yapıyor. Farların hakikat kullanımı yalnızca araç kullanıcısı için aktüeli sağlamakla kalmıyor, tıpkı vakitte karşı şeritteki güvenlik risklerini de azaltıyor.

Tiggo 8 Pro, 12 adede kadar akıllı ADAS fonksiyonuyla günlük sürüşün temel senaryolarını kapsıyor ve akıllı teknolojiyle sürüş güvenliğini sağlıyor. Bu kullanışlı siyah teknolojiler daha fazla insanın inançlı sürüş keyfini yaşamasını sağlıyor.

Kaynak: Carmedya.com / Araba

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir