Kraliçe’nin ardından tüm gözler Kraliyet Ailesi’nin servetine çevrildi

96 yaşında hayatını kaybeden Kraliçe 2. Elizabeth’in akabinde, Kraliyet Ailesi’ndeki unvanlar ve hükümdarlığın serveti merak konusu oldu. Artık tüm gözler milyar dolarlık Kraliyet Ailesi servetine çevrildi.

8 Eylül 2022’de 96 yaşındayken Balmoral’da hayatını kaybeden Kraliçe Elizabeth’in akabinde taht, unvan ve miras konusu da konuşulmaya başlandı Çağdaş dünyada monarşinin simgesi haline gelen Kraliçe’den sonra tahta çıkan isim Kral 3. Charles olurken miras ve birtakım aile üyelerinin unvanları konusunda belirsizlikler devam ediyor.

Halk son sefer Kraliçe’ye hürmetini sunmak için kilometrelerce kuyruk oluşturuyor, tüm aile üyeleri nöbet tutuyor ve bir yandan da bu görkemli hükümdarlığın serveti ve Kraliçe’nin mirası konuşuluyor.

MİLYAR DOLARLIK SERVET

New York Post’un haberine nazaran, Kraliçe Elizabeth’in babası Kral 6. George tarafından monarşi ve kurumları için kullanılan bir takma isim olan “şirket” şu anda en az 23 milyar dolar kıymetinde.

Geçtiğimiz on yılda, Kraliyet’e ilişkin binaları, yerleri, madenleri, sanat yapıtlarını ve öteki hazineleri içeren servet, her zamankinden daha süratli arttı. Yalnızca 10 yıl içinde, monarşinin en büyük kurumları olan Crown Estate ve Lancaster ve Cornwall Dükalıkları’nın serveti iki katına çıktı. Kraliyet, ayrıyeten yüzlerce kilometrelik İngiliz kıyı şeridine, Ascot hipodromuna, kriket alanına ve Londra’nın en ünlü özel üye kulüplerine de sahip.

İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya’daki arazi ve binaları içeren devasa bir emlak portföyü olan geniş Crown Estate’in, tek başına yaklaşık 18 milyar dolar bedelinde olduğu bildiriliyor. Lakin Crown Estate, karar süren hükümdara ilişkin olsa da Kral yahut Kraliçe’nin varlıkları satma yetkisi olmadığı üzere direkt mülkten gelir de elde edemiyor.

Bunun yerine, Crown Estate’ten elde edilen kârlar Hazine’ye giderken, bu meblağın belli bir yüzdesi de Kraliyet ailesine hibe olarak gidiyor.

KRAL 3. CHARLES’A KALANLAR HALKA AÇIKLANMAYACAK

Yine New York Post’un haberine nazaran; 73 yaşındaki Kral 3. Charles’ın yaklaşık 1 milyar dolar pahasında olduğu belirtiliyor. Annesinin vefatıyla birlikte; Cheshire, Lancashire, Yorkshire, Lincolnshire, Derbyshire, Staffordshire ve Güney Galler’de 45.092 dönüm arazi ile 14. yüzyıldan beri hükümdarın sahip olduğu Lancaster Dükalığı’nı devraldı.

Ayrıca Kraliçe’ye ilişkin olan Norfolk’taki 20.000 dönümlük Sandringham Malikanesi ve Kraliçe II. Elizabeth’in öldüğü kale Balmoral da muhtemelen Charles’a geçecek.

Charles’ın nihayetinde annesinden ne kadar alacağı bilinemeyecek; zira 1820’de hükümdarın vasiyetnamesinin yayınlanmasına gerek olmadığına karar verilmişti.

TAHTIN VÂRİSİ OLDU

40 yaşındaki Prens William da büyükannesinin vefatından sonra Cornwall Dükalığı’nın denetimini ele geçirerek milyarder oldu. Yeni Galler Prensi, annesi Diana ve büyük büyükannesinden kalan milyonlarca dolarlık miras sayesinde zati zengindi. Artık ise hem daha da zenginleşiyor hem de tahtın bir sonraki varisi olarak öne çıkıyor.

EN ÇALIŞKAN KRALİYET ÜYESİ

Kraliçe’nin kızı Prenses Anne’nin servetinin ise yaklaşık 52 milyon dolar olduğu iddia ediliyor. Kraliçe, 1976’da kızı için Gatcombe Park’ı satın almıştı. Burada bulunan kır meskeni Gloucestershire Malikanesi 700 dönümlük bir alana sahip ve ağabeyinin meskenine de epey yakın. 72 yaşındaki Anne, uzun müddettir “en çalışkan Kraliyet üyesi” olarak anılıyor ve geniş bir mücevher koleksiyonuna sahip olduğu düşünülüyor.

TACİZ ARGÜMANLARI SERVETİNİ DÜŞÜRDÜ

Times’ın haberine nazaran, Kraliçe’nin ikinci oğlu 62 yaşındaki Prens Andrew’un 8 milyon dolardan az bir serveti olduğu düşünülüyor. Prens, tacizci Jeffrey Epstein ile ismi anıldıktan sonra prestijini süratle kaybetmiş, açılan davalarla karşı karşıya kalmıştı. Bu yılın başlarında da ABD’de kendisine karşı bir cinsel taarruz davası açan Virginia Giuffre’ye 10 milyon dolar ödeme şartıyla muahedeye varmıştı.

Prens Andrew’in ayrıyeten donanmadan aldığı maaşın kesildiği de belirtiliyor.

Kraliçe’nin bir başka çocuğu olan 58 yaşındaki Prens Edward ve eşi Sophie’nin ise yaklaşık 12 milyon dolar bedelinde servete sahip olduğu belirtiliyor.

SERVETİNİN BİRDEN FAZLA ANNESİ DIANA’DAN

En merak edilen mirasçı ise hiç elbet Kraliyet ailesi misyonlarından ayrılan Prens Harry ve eşi Meghan Markle… 38 yaşındaki Prens Harry ve eşi Meghan Markle’ın yaklaşık 22 milyon dolar serveti olduğu belirtiliyor. Ve Prens Harry’nin parasının birçoklarının annesinden kalan mirastan geldiği söyleniyor.

Çiftin Archie ve Lilibet isimli iki çocuğu bulunuyor lakin şimdi unvanları takdim edilmedi. Yas periyodundan sonra Kral 3. Charles’ın unvanları vermesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir