TRT World’un Reuters’a ‘misilleme’ ilanına 200’e yakın başvuru yapıldı

TRT World tarafından İngiliz haber ajansı Reuters’a misilleme olarak yayınlanan “Londra muhabiri” ilanına bugüne kadar 83’ü yabancı asıllı olmak üzere 200’e yakın iş başvurusu yapıldı.

Reuters Türkiye Ofisi geçtiğimiz günlerde Linkedin üzerinden yayımladığı iş ilanında, “Büro Şef Yardımcısı” arandığı duyurulurken ilanın açıklamasında şu tabirler kullanıldı:

“Tayyip Erdoğan, yirmi yıllık iktidarında Türkiye’yi çağdaş laik geleneklerden uzaklaştırarak Güney Kafkasya’dan Kuzey Afrika’ya uzanan bölgelerde tezli bir diplomatik ve askeri varlığa dönüştürdü. Erdoğan’ın önümüzdeki aylarda yine seçilme gayesini tehdit eden yüksek enflasyon ve TL’nin sert darbeler aldığı kritik bir kavşakta, derinlemesine kurumsal kıssalar sunabilecek güçlü yazma ve raporlama marifetlerine sahip birine muhtaçlığımız var.”

İktidarın yansısını çeken ilandan sonra TRT Word de misal bir üslubu kullanarak ‘Londra muhabiri’ ilanı yayınladı. İlandaki metin şöyle:

“Art arda gelen Britanya hükümetlerinin COVID-19 salgını, Brexit, global ekonomik kriz üzere büyük meydan okumalara cevap vermekte başarısız olması İngiliz siyasetini bir karmaşa içine soktu. Kısa vadeli İngiliz hükümetleri ülkenin geleceğini belirsizlik içinde bırakıyor ve İngiltere’yi Avrupa’dan uzaklaştırıyor. Kraliçe Elizabeth’in vefatıyla birlikte, Orta Çağ’dan kalma bir idare biçimi olarak Kraliyet’in çağdaş çağda varlığı tartışmaları sürat kazandı. Bu mevzularda kapsamlı haberler yapabilecek, kalemi kuvvetli muhabirlere muhtaçlığımız var.”

Söz konusu ilana 200’e yakın müracaatın geldiği belirtildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir