Karar yazarı Ocaktan: 6’lı masanın toplumda yarattığı sinerjiyi zayıflatmaya kimsenin hakkı yok

Karar yazarı Mehmet Ocaktan, “Herkesin bilmesi gerekiyor ki 6’lı masanın toplumda yarattığı sinerjiyi zayıflatmaya kimsenin hakkı yoktur, aksi taktirde bu tarihi sorumluluğun vebali ağır olur.” kanısını lisana getirdi.

Ocaktan yazısında, “Ancak CHP başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İzmir’de “Artık bilmek zorundayım, siz hakikaten benimle birlikte misiniz?” halindeki meydan okuması, altılı masa açısından da yeni bir süreci başlatmış bulunuyor. Bilindiği üzere bu ileti siyasi etraflarda farklı yorumlara yol açtı. Yüklü olarak parti teşkilatına yönelik olduğu belirtilse de birtakım etraflarda, bu iletinin hem teşkilata, hem de 6’lı masaya olduğu istikametinde yorumlar yapıldı. Aslında bu bildirinin temel itibariyle CHP teşkilatına ve tabanına yönelik olduğu son derece net. Kaldı ki masanın oluşumunda büyük emeği olan ve başkanların hassasiyetlerini her şeyin üzerinde tutan Kılıçdaroğlu’nun 6’lı masaya bir emrivakide bulunması düşünülemez. Anca o denli anlaşılıyor ki bu bildirinin birebir vakitte muhalefete de verildiği istikametindeki algı, masada yer alan partilerin tabanlarında da birtakım soru işaretleri doğurmuş.” tabirini kullandı. 

Ocaktan şunları kaydetti: 

“Dolayısıyla, Kılıçdaroğlu’nun oldukça bir müddettir adaylık konusunda değerli bir uzaklık aldığı da dikkate alındığında 6’lı masanın hiç vakit kaybetmeden adaylık sorununu masaya yatırıp önemli bir halde konuşup tartışmaları gerektiği kesin. Muhtemelen 2 Ekim’deki toplantıda tabanların hassasiyeti dikkate alınarak sıkıntı konuşulup topluma daha net iletiler verilecektir. Öncelikle bir gerçeği tespit edelim, altılı masanın oluşumundaki öncülüğü ve CHP’nin oy oranı dikkate alındığında adaylık probleminde öncelikli kelam hakkı Kemal Kılıçdaroğlu’nun… Bunun manası; şahsen kendisi aday olmayı isteyebileceği üzere bir öbür CHP’li ismi de önerebilir demektir. Lakin burada kıymetli olan, Akşener’in de altını çizdiği gibi “kazanacak aday” konusunda ittifakın sağlanmasıdır.

İşte tam da bu noktada temel sorumluluk, masada yer alan başkanlara düşmektedir. Bu öylesine bir tarihi sorumluluk ki muhalefetteki her bir önderin kılı kırk yaran bir hassasiyetle davranmalarını adeta mecbur kılmaktadır. Şayet Türkiye 2023’te bu kaostan kurtulup salimen inançlı bir limana ulaşamazsa, bir daha bu imtihanın tekrara olmayacaktır. Münasebetiyle 6’lı masadaki önderler gerekirse içeride farklı alternatifleri tartışsınlar, hatta kıran kırana arbede etsinler lakin hepsinin içine yatan bir aday konusuna ittifakla karar versinler. Diyelim ki Kılıçdaroğlu’nde ittifak ettiler, işte o saatten sonra her başkan ve teşkilatları hiçbir tereddüde mahal vermeden, sandık gününe kadar vefatına çalışmak durumundadırlar. Ve ayrıyeten herkesin bilmesi gerekiyor ki 6’lı masanın toplumda yarattığı sinerjiyi zayıflatmaya kimsenin hakkı yoktur, aksi taktirde bu tarihi sorumluluğun vebali ağır olur.”

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir