Stres, zekâ gelişimini olumsuz etkiliyor

Doç. Dr. Yelkin Diker Coşkun, zekânın daha fonksiyonel hale gelmesini sağlayan en değerli özelliğin kaliteli ve nitelikli eğitim olduğunu belirterek gerilimin zekânın gelişimini olumsuz etkilediğini söyledi.

Zekânın çok boyutlu bir kavram olduğunu, kalıtımsal, çevresel, sosyo-kültürel tarafı olduğunu söyleyen Yeditepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Yelkin Diker Coşkun, “Zekâ, son 40-50 yıldır eğitim bilimleri alanında akıl yürütme hüneri, ahenk sağlama hüneri, muhakeme yeteneği olarak, sorunu manaya, kıymetlendirme ve soruna ait muhtemel tahlilleri üretebilme olarak tanımlanıyor” diye konuştu.

Zekâ daha fonksiyonel nasıl kullanılabilir?

Konuya ait açıklamasında örnek veren Coşkun, “Bir atletin çok süratli koşabilmesi de hem bilişsel hem fizikî kapasitesini tıpkı anda hakikat halde kullanmasını gerektirdiği için bir zekâ performansıdır. Ancak şayet ben bir koşu yarışı yapmıyorsam matematik imtihanına sokuyorsam sporcuyu ve o başarısız oluyorsa zeki değildir diyemem yalnızca o performans göstergesinde eksiktir diyebilirim” tabirlerini kullandı.

Doç. Dr. Yelkin Diker Coşkun, zekânın daha fonksiyonel hale gelmesini sağlayan en temel özelliğin kaliteli ve nitelikli eğitim olduğunu belirtti. Zekâ ile eğitim ortasındaki bağlantının doğrusal olduğunu, zeki insanların eğitimde başarılı olabildiğine, eğitimli insanların ise zekâ kapasitelerini daha fazla geliştirebildiklerine dikkat çekti.

Coşkun zekânın gelişiminde öbür tüm bilişsel marifetleri besleyen temel marifet olan lisan kullanımının kıymetine de dikkat çekti. Erken yaşlardan itibaren okuma ve aktif dinleme hüneri kazandırılmasının lisan marifetini münasebetiyle bilişsel performansı olumlu desteklediğini açıkladı.

Stres olumsuz etkiliyor

Ebeveynlerin ve eğitimcilerin zekâyı geliştirme sürecinde dikkat etmesi gereken etmenlerin başında gerilimin olduğunu vurgulayan Coşkun, muhakkak bir seviyede tasanın maksadın gerçekleştirilmesinde tesirli olabildiğini lakin fazla gerilimin zekâ gelişimini olumsuz etkilediği bilgisini de verdi.

Coşkun, “Stres düzeyi arttıkça kişi artık o bilişsel misyonları performansı göstermede sorun yaşamaya, dikkat dağınıklığı göstermeye başlar ve algılama suratı düşer” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir