Norveç Başbakanı Store: Türkiye’nin terörle mücadele hakkı bulunmaktadır

Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile Berlin’de düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Bir gazetecinin, Türkiye’nin hudut dışı operasyonlarını sorması üzerine Store, prensip olarak Türkiye’nin de güvenlik meselelerine karşı koyabileceği gerçeğine hürmet duyduklarını lakin tüm tarafların tansiyona yol açacak askeri operasyonlardan kaçınmalarını istemek durumunda olduklarını belirtti.

Ülkesinin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini desteklediğinin altını çizen Store, iki ülkenin üye olmasıyla Avrupa’nın kolektif bir güvenliğe sahip olabileceğini tabir etti.

Store, tüm NATO üyelerinin bu iki ülkenin üyeliğini onaylamasını beklediğini lisana getirdi.

Norveç Başbakanı, deniz altındaki güç yapısının korunmasına ait de şu tabirleri kullandı:

“Bu, güç tesislerinin güvenliğiyle ilgili. Burada suyun altı ve üstü ortasında keskin bir ayrım çizgisi çizmek istemiyorum. Bu gaz boru sınırları, telekomünikasyon altyapısı, fiber optik altyapı ve başkalarıyla ilgili. Bu altyapının güvenliğini sağlamak için koordineli bir ortak gayrete muhtaçlığımız var.”

Scholz’dan “koordinasyon ofisi” kurulması talebi

Almanya Başbakanı Scholz, Norveç ile deniz altındaki güç altyapısının NATO şemsiyesi altında ortaklaşa korunmasını istediklerini belirterek, su altı altyapısının korunması için NATO içerisinde bir “koordinasyon ofisi” kurulması talepleri olduğunu söyledi.

Scholz, “Boru sınırları, telefon kabloları ve internet irtibatları devletlerimiz için hayati kıymet taşımaktadır ve çok özel bir biçimde teminat altına alınmalıdır. En azından Kuzey Akım 1 ve 2 boru çizgilerine yapılan akınlar, burada ne kadar büyük riskler olduğunu gösterdi.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir