Samsun’da 109 ‘can’ kurtarıldı

SAMSUN (İGFA) – Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlı cankurtaranlar mavi bayraklı kıyılar başta olmak üzere vazife alanları belirlenen plajlarda her yıl yüzlerce insanı boğulmaktan kurtarıyor. Bu kapsamda hizmet veren cankurtaranların 2022 döneminin vazife müddeti 7 Eylül Çarşamba günü itibariyle sona erdi.

Cankurtaranlar 9 ATV ve 2 zodyak botu ile Yakakent, Alaçam, 19 Mayıs, Atakum, Costal ve Terme olmak üzere 6 bölgedeki yaklaşık 30 kilometrelik kıyı bandında vatandaşların can güvenliği için çalıştı. Kıyılarda kurulan kulelerde daima teyakkuz halinde gün sonuna kadar nöbet tutan gruplar, 109 kişiyi boğulmaktan kurtardı.

SIKI EĞİTİMDEN GEÇTİLER

Sezon öncesi dünya standartları, Mavi Bayrak Kriterleri ve standartlarına uygun olarak Samsun kıyılarında vazife alacak tüm çalışana, profesyonel eğitmenler tarafından havuz eğitimi, cankurtaranlık evrakı olmayan ya da mühleti geçen çalışanlar ile gönüllülere bronz ve gümüş cankurtaranlık bröveleri aldırıldı.

91 CANKURTARAN DÖNEM BOYUNCA HAYAT NÖBETİ TUTTU

Atakum’da 87, Yakakent’te 10, Terme’de 4, 19 Mayıs’ta 4, Tekkeköy’de 2 ve Alaçam’da 4 kişi olmak üzere toplam 111 kişi boğulma tehlikesi geçirdi. Dönem öncesi eğitimlerle hazırlanan toplam 91 cankurtaran, dönem boyunca denizde boğulma tehlikesi geçiren 111 vatandaşa anında müdahale etti. 109 kişi boğulmaktan kurtarıldı. 2 vatandaş ise yapılan tüm müdahalelere karşın hayatını kaybetti. Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Lideri İstek Varlıklı, “Başkanımız Mustafa Demir’in talimatları ve çizdiği vizyon doğrultusunda Atakum başta olmak üzere Terme’den Alaçam kıyılarına varıncaya kadar cankurtaranlarımız, yaz dönemi boyunca vatandaşlarımızı korumak için canla, başla çalıştı. Denizin çok dalgalı olduğu, rip akıntılarının yaşandığı tehlike arz eden durumlarda anonslarla vatandaşlarımızın denize girmelerine müsaade vermedik. Boğulma tehlikesi yaşayan vatandaşlarımıza anında müdahalede bulunduk. Dönem boyunca maalesef iki can kaybı yaşandı. Kendilerine Allah’tan rahmet diliyorum.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir