Hatay Samandağ’da su sıkıntısı

HATAY (İGFA) – Hatay Büyükşehir Belediyesi 2022 yılı Eylül ayı meclis toplantısında konuşan Samandağ Belediye Lideri Refik Eryılmaz, HATSU’nun gelir sarfiyat tablosunu incelediklerinde, kurumun geliri ile masrafı ortasında çok büyük farklar olduğunu anlatırken, “Bir an evvel bu sıkıntıya daima birlikte tahlil üretmemiz gerekiyor. HATSU üzere 1 buçuk milyonluk bir nüfusu ilgilendiren kurum zahmette ise hiç birimizin buna kayıtsız kalma lüksü yok. Bir kurul kurulup bu olayın acil bir halde masaya yatırılması lazım. HATSU gelir- sarfiyatlarında yüzde 300 fark var. Bütün Hatay’da yaşayan insanları ilgilendiren bu sıkıntıyı siyasete kurban etmeden çözmemiz lazım” dedi.

MADENLİ-SERİNYOL YOLU BÜTÇE PLANLAMASI YAPILDI

Meclis toplantısında Büyükşehir Belediyesinin gündeme aldığı Antakya Serinyol Mahallesi ile Arsuz Madenli Mahallesi ortasında yapılacak yolun bütçesinin yüzde 20’sinin 2022 yılı bütçesinden yüzde 80’inin de 2023 yılı bütçesinden karşılanması teklifi meclis üyelerinin oyları ile kabul edildi.

Aynı halde, Hatay Büyükşehir Belediyesi Yaş meyve ve Zerzevat Halk Kompleksi imal işi bütçe ödeneğinin yüzde 10’unun 2022 yılı, yüzde 90’ının ise 2023 yılı bütçesinden karşılaması önerisi de meclis üyeleri tarafından onaylandı.

BELEDİYE MECLİSİ KİMİ TESİSLERİN İSMİNİ DEĞİŞTİRDİ

Toplantıda, Sümerler Futbol Alanının isminin Necmi Doğan Futbol Alanı, Esentepe Futbol Alanının; Baba Kerim Futbol Alanı, Spor Kompleksi Mersah Alanının da Prof. Dr.İbrahim Öztek Mersah Alanı olması oy birliği ile kabul edildi. EXPO alanlarında yapılması planlanan etkinlikler için belirlenen fiyat tarifesinin de kabul edildiği toplantıda, daha evvel HBB Meclisinin “meclis kararlarının tüm basına ilan şeklinde” verilmesine ait kararı da gündeme geldi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Başkanvekili Murat Hayzaran, tüm gazetelere meclis kararlarının ilan olarak verilmesinin çok önemli bir mali boyutu olduğunun ortaya çıktığını, ayrıyeten bunun 2021 yılında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Genelgesi’ne alışılmamış olduğunun anlaşıldığına dikkat çekti. Hayzaran bu nedenlerle kararın uygulanamadığını tabir etti.

Mecliste, bir sonraki meclis toplantısının 13 Ekim Perşembe günü saat 14.00’da yapılmasına karar verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir