Refakatçisi olmayan 35 çocuğun kimlik tespiti yapılamadı

‘Refakatçisi olmayan 35 çocuğun kimlik tespiti yapılamadı’

TBMM Zelzele Araştırma Kurulu, toplandı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Musa Şahin, komisyon üyelerine sunum yaptı. Şahin, zelzele felaketinden 11 vilayette toplam 13 milyon 309 bin insanın etkilendiğini söyledi. Çocukların, doğal afetlerden en çok etkilenen yaş kümelerinde olduğunu kaydeden Şahin, “Deprem bölgesinde çocuk kuruluşları olarak bakım altında olan 1740 çocuğumuz, devletimizden bakım almaktadır. Bu bölgede tekrar 40 bin 759 çocuğumuzu ailesi yanında destekliyoruz. 8 çocuğumuz, bu bölgedeki ailelerimiz tarafından evlat edinilmiş, tekrar 1126 hami ailenin yanında da 1582 çocuğumuzun bakımları devam etmektedir” diye konuştu.

‘877 çocuğumuzun tahliyesini gerçekleştirdik’

Depremin akabinde birinci 48 saat içerisinde müdafaa altındaki çocukların tahliyelerinin gerçekleştiğini lisana getiren Şahin, “Şu ana kadar 10 vilayette kurumlarımız ve konutlarımızda kalan 877 çocuğumuzun daha inançlı bölgelere tahliyesini gerçekleştirdik. Zelzele sonrasında afetten etkilenen çocuklarla ilgili ‘Çocuklar Güvende’ programı kapsamında periyodik olarak takiplere başladık. Bilhassa ebeveynini kaybetmiş ya da yakınlarının yanında kalan çocuklarımızın periyodik takip süreçlerine başladık. Tekrar çadır ve konteyner kentlerde çocuk dostu alanlar oluşturduk. Şu ana kadar toplam 138 adet çocuk dostu alanımız var” dedi.

‘1766 çocuğu ailesine kavuşturduk’

Şahin, refakatçisi olmayan ya da kimliği tespit edilemeyen çocuklara ait “Bakanlığımız tarafından refakatsiz olarak tespit ettiğimiz, kayıtlarımıza aldığımız 1915 çocuğun 1766’sını aileleri yahut yakınlarıyla kavuşturduk. Şu an 62 çocuğumuzun hastanelerde tedavileri devam etmektedir. 81 çocuğumuz şu anda bizim kuruluşlarımızda bakım altında. Bu 81 çocuğumuzun da 35’inin DNA örnekleri verildi; ancak şimdi kimlik tespiti yapılamadı. İhbar sistemimize aktüel olarak 1118 ihbar geldi. Bu ihbar sisteminden de 70 çocuğun ailesine ulaştığını ve tedavisinin devam ettiğini ihbar sahibine bildirdik. 181 çocuğumuzun ailesine teslim edildiğini, 463 çocuğumuzun vefat ettiğini ve 50 çocuğumuzun da bakanlığımız kuruluşlarında müdafaa altında olduğunu ihbar sahiplerine geri bildirim olarak yaptık” bilgisini paylaştı.

Depremle birlikte vatandaşlardan evlat edinme ve hami aile olma manasında ağır talep geldiğine dikkat çeken Şahin, şu ana kadar 325 binin üzerinde vatandaşın kollayıcı aile, 67 binin üzerinde vatandaşın ise evlat edinme müracaatında bulunduğunu söyledi.


DHA-Genel – Türkiye-Ankara – Oğuzhan SARI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir