Avrupa’da satılan 4 elektrikli midibüsten biri oldu

BURSA (İGFA) – Avrupa’da elektrikli ve otonom toplu ulaşımın dönüşümünde öncü rol oynayanKarsan,elektrikli araçlarıyla Türkiye’de olduğu kadar Avrupa’da da isminden övgüyle kelam ettiriyor.

Avrupa’da e-JEST modeliyle elektrikli minibüs pazarını adeta domine eden Karsan, e-ATAK ile de elektrikli midibüs pazarında liderliği kimseye bırakmıyor.

Wim Chatrou – CME Solutions tarafından yayınlanan 2023 yılı Avrupa Otobüs Pazarı Raporu’na nazaran; son 3 yılda olduğu üzere 2023 yılında da Karsan e-ATAK yüzde 24 pazar hissesi ile segmentinde liderliği kimseye bırakmadı.

Karsan e-JEST ise 3.5-8 ton ortası Avrupa Minibüs Pazarı Raporu’na nazaran 2023 yılında da yüzde 28,5 pazar hissesiyle son 3 yıldır sürdürdüğü pazar liderliğini 4’üncü yılına taşıdı.

Elde edilen sonuçları pahalandıran Karsan CEO’su Okan Baş, pazarın öncü markası olarak 2023 yılında da Avrupa’da önder pozisyonumuzu devam ettirmenin gururunu yaşadıklarını söyledi.

2019 yılından bu yana Avrupa’ya ihraç ettikleri e-JEST, 2023 sonuna kadar 388 adetlik teslimatla kendisini kanıtlamış bir model olduğunu belirten e-JEST, “Avrupa’da satılan her 4 elektrikli minibüsten biri e-JEST oldu. Aracımız Fransa, Romanya, Portekiz, Bulgaristan, İspanya, İtalya pazarlarında en güçlü oyuncu pozisyonunda. Karsan e-JEST, Avrupa’yı fethettikten sonra artık de Kuzey Amerika ve Japonya pazarlarına giriş yaptı. Bu pazarlarda da e-JEST sınıfının yıldızı olacak. Kompakt tasarımı, yüksek hareket kabiliyeti, sessiz ve çevreci sürüşü Karsan e-JEST’i rakipsiz yapıyor. Aracımız bu özellikleriyle Avrupa’nın tarihi kentlerine da tam ahenk sağlıyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir