Polonya, Zaporijya’daki olası radyasyona karşı potasyum iyodür tabletleri dağıttı

Polonya İçişleri Bakanlığı, Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle gündeme gelen Zaporijya Nükleer Santrali’nden kaynaklanabilecek risklere tedbir almak emeliyle potasyum iyodür tabletlerin dağıtıldığını açıkladı.

Bakanlığın internet sitesinden yapılan açıklamada, kelam konusu santralin bulunduğu bölgedeki çatışmaların hükümeti tedbir almaya ittiği tabir edildi.

Potasyum iyodür içeren tabletlerin, Devlet İtfaiye Teşkilatı merkezlerine dağıtıldığı belirtilen açıklamada, bunun kanunlar kapsamında radyasyonla alakalı acil durumlarda uygulanan bir prosedür olduğu belirtildi.

Şu anda radyasyon tehlikesinin olmadığı vurgulanan açıklamada, “Durumun, Ulusal Atom Gücü Kurumu tarafından daima olarak izlendiğini bildirmek isteriz. Her Polonya vatandaşı için kâfi ölçüde potasyum iyodür teminat altına alındı. Potasyum iyodürün kendi başına kullanımının hekimler ve uzmanlar tarafından önerilmediğini hatırlatırız.” tabirlerine yer verildi.

Uluslararası Atom Gücü Ajansı (UAEA) Lideri Rafael Mariano Grossi de 12 Eylül’de yaptığı açıklamada, Zaporijya Nükleer Santrali ve etrafında bir inançlı bölgenin oluşturulmasının mecburî olduğunu belirterek, “Bu hususta her iki tarafla da istişarelere başladım.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir