Cumhurbaşkanı Erdoğan: Canla başla mücadele edildi

Son dakika haberi! Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) merkez binasında toplandı.

Toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

“Ülkemiz 6 Şubat günü yaşadığımız 2 sarsıntıyla tarihinde eşi gibisi görülmemiş bir alanda, eşi gibisi görülmemiş bir sarsıntıyla sarsıldı.

Artçı sarsıntıların sayısı 3 bin 170’i bulan zelzeleler, 13 milyon insanımızın yaşadığı vilayetlerimizde ağır yıkımlara yol açtı. Sarsıntının yıkım tesiri 500 kilometrelik alana yayıldı.

Dünyadaki pek çok ülkenin toprak bütünlüğünden daha geniş bir alanda yaşanan felaketin tarihteki öbür büyük zelzelelere nazaran 7 kilometre üzere yüzeye yakın bir yerde gerçekleşmesi, çarpan tesiriyle yıkımı artırdı.

Ardı arkasına yaşanan bu sarsıntılar, en güçlü atom bombalarının yüzlercesine denk büyüklükte bir güç ortaya çıkardı. Dünyadaki büyük sarsıntıların birçok okyanuslarda gerçekleşip, karaları etkilerken Kahramanmaraş zelzeleleri, direkt yerleşim yerlerimizin altında yaşandı.

Nitekim dünyadaki uzmanların tamamının da ittifakıyla Kahramanmaraş zelzeleleri, büyüklüğü, yıkıcılığı ve gerisi gerisine yaşanmasıyla istisnai bir tabiat olayı olarak bedellendiriliyor.

“35 BİN 418 VATANDAŞIMIZ HAYATINI KAYBETTİ”

Depremde hayatını kaybeden 35 bin 418 vatandaşımın her birine başka ayrı Cenabı Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum. Yıkıntıların ortasından kurtulan yahut arama-kurtarma takımları tarafından kurtarılan 105 bin 505 yaralımıza Rabb’imden acil şifalar niyaz ediyorum. Yaralılarımızdan 13 bin 208’i hala hastanelerimizde tedavi altındadır.

Enkaz haline gelen 19 bini aşkın binadan 15 bininin müdahalesi tamamlandı. Şu ana kadar zelzele bölgesindeki yaklaşık 369 bin binadaki 1 milyon 850 bin mesken ve iş yeri Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı grupları tarafından incelendi.

İlk belirlemelere nazaran zelzele bölgesinde 47 bin binadaki 211 bin konutun yıkılmış, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğu tespit edildi. Bir hafta içerisinde bitirilecek hasar tespit çalışmaları tamamlandığında kesin sayılar ortaya çıkacaktır.

Deprem bölgesindeki hasarın büyüklüğü yanında çetin kış koşulları ile ulaşım ve güç başta olmak üzere, altyapıda yaşanan yıkımlar işimizi çok zorlaştırdı. Tüm bu külfetler, birinci etapta hem arama-kurtarma hem yardım çalışmalarında önemli aksamalara sebep oldu.

Buna karşın bölgedeki kentlerimizin ayakta kalan kapasiteleri ile yakın kentlerden başlayarak ülkemizin tamamındaki kamu imkanlarını çabucak harekete geçirdik.

Afet bölgesinin genişliğine, yıkımın büyüklüğüne ve kış mevsiminin yol açtığı pürüzlere karşın kuralları sonuna kadar zorladık. En kısa müddette ve aktiflikte sarsıntının vurduğu kentlerimize ulaşmak için devlet ve millet olarak seferber olduk. Ayrıyeten ulaşım ve gücün yanı sıra kentlerimizin hasar gören içme suyu ve kanalizasyon altyapıları da depremzedeler ve yardım grupları için ek sıkıntıları beraberinde getirdi.

Böylesine büyük bir felaket dünyanın hangi ülkesinde yaşanırsa yaşansın görülebilecek aksaklıklar elbette bizde de yaşandı.

Lakin milletimizin şundan kuşkusu olmasın, devletimiz tüm imkanlarıyla sarsıntı bölgesine bir an evvel ulaşmak ve çalışmalara başlamak için canla başla çaba etmiştir.

“250 BİN KAMU GÖREVLİMİZ ÇALIŞMALARA KATILIYOR”

İlk saatte zorluklar aşıldıkça yürütülen çalışmalar daha sistematik ve tesirli hale gelmeye başlandı. Sarsıntının etkilediği yerleşim yerlerine ulaşıldı.

Bölge genelindeki çalışmalar, arama-kurtarmadan yardım materyallerinin dağıtımına kadar bütün süreçleriyle tertibe sokuldu. Türkiye’nin öteki 71 vilayetinden gelenlerle birlikte yaklaşık 250 bin kamu görevlimiz, zelzele bölgesindeki çalışmalarda yer alıyor.

Kamu çalışanının yanı sıra sivil toplum kuruluşları ve memleketler arası yardım takımlarıyla birlikte direkt arama-kurtarma çalışmalarına iştirak eden profesyonel takım sayısı 35 bini aştı.

Sahada görevlendirilen iş makinesi sayısı 12 bin 235’e, uçak sayısı 76’ya, helikopter sayısı 121’e, gemi sayısı 26’ya, insansız hava aracı sayısı 45’e ulaştı.

Depremin üzerinden geçen uzun saatlerin akabinde bile arama kurtarma gruplarımızın yıkıntıların altından canlı vatandaşlarımızı çıkartabiliyor olması bu kara tablo içindeki en kıymetli teselli kaynağımızdır. 320 seyyar mutfak bölgede her gün sıcak yemek dağıtıyor. Kızılay yemek adedi 20 milyon, ekmek 22 milyon adedi buldu.

Toplam 1,6 milyon depremzedenin barınma gereksinimini karşılamış durumdayız.

“100 ÜLKEDEN YARDIM DAVETİNE YANIT ALDIK”

100 ülkeden yardım davetine karşılık aldık. 84’ü toplamda 10 bin 943 arama kurtarma işçisi ile alandaki çalışmalara katıldı. 4 ülkenin takımı çalışmalarını tamamlayıp geri döndü. Bu sayının dünyadaki toplam arama kurtarma kapasitesinin çok değerli kısmına tekabül ettiğinin altını çizmek isterim.

“30 BİN KONUTUN İNŞASINA ÇABUCAK BAŞLIYORUZ”

Depremin yıktığı yahut oturulamaz hale getirdiği her meskeni, her iş yerini yine yapıp hak sahiplerine teslim edeceğiz. Mart başı prestijiyle 30 bin konutun inşaatına çabucak başlayabiliyoruz. Kaybedecek tek bir dakikamız bile olmadığının şuuruyla hasar tespiti biten her yerde derhal inşa çalışmasına geçeceğiz. Maksadımız, 1 yıl içinde sarsıntı bölgesinin tamamındaki konut muhtaçlığını çözecek sayıda kaliteli ve inançlı yapının inşasını tamamlamaktır.

Bu müddette çadır, konteynır, prefabrik yapılar, otel odaları, kamu misafirhaneleri, öteki vilayetlerimizdeki kiralık konutlarla depremzedelerin süreksiz barınma gereksinimlerine yanıt vermeyi planlıyoruz.

Bölgede yeni inşa edilecek konutlar ve kentlerle ilgili hazırlıklara Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız ile TOKİ tarafından başlanmıştır.

Yerinde ihya edilebilecekleri yerinde, taşınması gerekenleri uygun alanlarda inşa edeceğimiz konutlarla sarsıntının yıkımlarını tümüyle telafi edeceğiz. Hiçbir vatandaşımızı maddi-manevi açıdan sahipsiz bırakmayacak, yardım ve barınma çalışmalarının sürmesini sağlayacağız.

“YIKILAN BİNALARIN YÜZDE 98’İ 1999 ÖNCESİ YAPILMIŞ”

Depremin yıktığı ya da oturulamaz hale gelen yerleri hak sahiplerine teslim edeceğiz. Kentsel dönüşümünü sağladığımız 3 milyon 300 bin konutta ülkemizin yapı zelzele güvenliğine değerli katkıda bulunmuştur. Böylelikle 24 milyon insanımızı huzurla oturacakları konutlara kavuşturduk. Son afette yıkılan tüm binaların yüzde 98’inin 1999 yılı öncesi inşa edilenler olması bize bina standardı ve kontrolü konusunda kat ettiğimiz ilerlemeyi göstermekle birlikte işi daha sıkı tutmamız gerektiğini de hatırlatıyor. Kaybedecek tek bir dakikamız bile olmadığının şuuruyla hasar tespiti biten her yerde derhal inşaat çalışmalarına geçeceğiz.

Yılgınlığa, bezginliğe, yorgunluğa, yeise asla kapılmadan, beraberce bu felaketin acısını dindirecek, yarasını saracak, kayıplarını telafi edeceğiz.

“ACİL MUHTAÇLIKLAR İÇİN 100 BİN LİRA NAKDİ YARDIM YAPACAĞIZ”

İlk etapta oturulamaz hale gelen hane başına 15 bin lira taşınma ve 5 bin lira ile 2 bin lira ortasında kira yardımı. Hane başına 10 bin lira dayanak yardımı yapacağımızı açıklamıştık.

Acil gereksinimler için 100 bin lira nakdi yardımlarda bulunuyoruz. Vatandaşlarımıza ek takviyeler de yapacağız. Devlet ve millet olarak elele vererek hiçbir mağdur ve mazlumu sahipsiz bırakmayacağız.

Bankacılık bölümümüz, Hazine ve Maliye Bakanlığımız öncülüğünde 2022 karlarını yüzde itibariyle aşikâr bir oranını şu an itibariyle 50 milyar lira civarıda bunları dayanışma paketi olarak zelzeleye tahsis ettiler. Bu meblağ depremzedeler için yapılacak çalışmalarda kullanılacaktır.

Bölgedeki işletmelere yönelik ek kredi garanti fonu kefaletli kaynaklar hazırlanmıştır. Ülkemizin ihracatına 20 milyar dolar katkıda bulunan bölgenin ayağa kalkmasını sağlamak için her türlü katkıyı sağlayacağız.

Vergi ertelemelerinden bankacılık düzenlemelerine kadar pekçok ögesi içeren yaklaşık 638 bin mükellefimiz yararlanacaktır.

‘TÜRKİYE TEK YÜREK’ KAMPANYASI

Kabine üyeleri, kabine toplantısına katılan kamu vazifelileri olarak, depremzedeler için AFAD’a toplam 136 milyon 589 bin lira bağışta bulunma kararı aldık.

AFAD’a yapılan şimdilik fiyatı 8, 3 milyar lirayı bulan yardımların tamamını sarsıntı bölgesi için kullanıyoruz. Yarın akşam saat 20.00’de KKTC ve Azerbaycan’daki tüm televizyon kanalları ve radyoların iştiraki ile ‘Türkiye Tek Yürek’ sloganıyla bir yardım kampanyası düzenlenecek.

KATAR’DAN 10 BİN KONTEYNER

Deprem bölgelerinde kurulan çadır sayısının 175 bini, konteyner sayısının ise 5 bin 400’ü geçti.

Katar’dan yola çıkmaya başlayan 10 bin konteyneri ülke içi ve dışından yapacağımız desteklerle gereksinim sahiplerinin hizmetine vereceğiz.

Kamu misafirhaneleri başta olmak üzere öbür barınma tesislerini de bu hedefle kullanıyoruz. Kredi ve Yurtlar Kurumumuza bağlı yurtlarımızı da öğrencilerimizin mağduriyetine meydan vermeden depremzedelere açtık.

Binlerce üniversite öğrencimiz, akademisyenimiz, idari çalışanımız zelzele bölgesinde çalışmalarda faal vazife alıyor.

Emniyet teşkilatımız 73 bin, Jandarmamız 65 bin çalışanıyla bölgede her mevzuda gece gündüz hizmet veriyor. Bölgede misyon yapan 38 bin kahraman Mehmetçiğimize yaptıkları fedakarlık ve uğraşları için bir kere daha teşekkür ediyorum.

“SOSYAL MEDYADA İFTİRA ATILDI”

Bir olmamız gereken vakitte toplumsal medyada iftira atıldı.

Bir olmamız, yekpare hareket etmemiz gereken vakitte ne yazık ki Türkiye’de siyaset muhakkak bir kısmıyla, ana muhalefet, önemli manada berbatlaştı.

Bakıyorsunuz, kalkıyor Borsa İstanbul’daki atılan adımlarla alakalı SPK’nın önüne gidip şov yapıyorlar. Bu milletin paralarının SPK’da yahut da farklı yerlerde yok edildiğinden bahsediyorlar.

Bu cins şeylerle ilgili elinde belgen varsa hayat uzunluğu bu tıp evraklarla aslında konuşmadın, senin hayatın palavra, daima palavralarla hareket ettin. Burada da yalancının mumu yatsıya kadar yanar, bunu bilesin. Senin mumun çoktan yandı ve yanmaya da devam ediyor. Bu iftiralar, asla milletim tarafından affedilmeyecektir.

Bozguncuların fitnelerine, palavralarına, hezeyanlarına mutlaka prestij etmeden, ülkemizden bu felaketin izlerini silmek, insanlarımıza aydınlık bir gelecek kurmak için var gücümüzle çalışıyoruz.

Milyonlarca insanımızın zelzele felaketinin yıkıntıları önünde acıyla kıvrandığı, oburlarının onların acılarını paylaştığı bir ortamda sadece siyasi çıkar elde etmek için sağa sola saldıranları görmekten doğrusu keder duyuyorum.

Yürekleri kavrulan insanların hislerini istismardan ırkçılığa, fedakarca yürütülen çalışmaları kıymetsizleştirmek için iftiraya ve dezenformasyona kadar her türlü çirkefliği sergileyenleri şimdilik biz de not ediyoruz.

İnsanlar can kaygısındayken SPK önüne gidip siyaset yapanları, öğrencilerimizi kışkırtanları, insanları devletlerine karşı tahrik ederek canla başla yürütülen faaliyetleri sabote etmeye kalkanları asla unutmayacağız.

Milletimize olan hürmetimiz gereği, şu anda temsil ettiğim makamın gereği, sarsıntı felaketini, siyasi ranta dönüştürme peşinde koşanları elbette affetmeyeceğiz lakin onların düzeyine de inmeyeceğiz.

“ŞİMDİ ACILARI DİNDİRME VAKTİ”

Şimdi yaraları sarma, acıları dindirme, yıkılanları yapma, milyonlarca insanımızı yine hayata bağlama vaktidir. Vaktimizi, gücümüzü ve imkanlarımızı yalnızca bunun için kullanıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir